Avatar uživatele
Registrovaný

jak kalibrovat venkovní teploměr?

Vlhkoměr se kalibruje tak, že se zabalí do mokrého hadru a asi za hodinu se rozbalí a nastaví na 100%. Ale jak u teploměru?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Otázka je, co s tím uděláš, když zjistíš, že teploměr je skutečně o několik stupňů "ujetý," jelikož asi tu stupnici vůči kapiláře nijak neposuneš :-) Tak na 0°C je to jednoduché, uděláš směs vody (pokud možno destil nebo demi) a ledu z téže vody, směs by tak po 20-30 minutách mohla mít stabilní nulu. Ponoříš teploměr, nejlépe skoro celý, ne jen zásobníček s měřicí kapalinou. Druhá kalibrační teplota může být problém, protože venkovní teploměry nejsou do sta, tak nemůžeš použít vřící vodu, no ale ve fyzikálních tabulkách se jistě dá najít nějaká taková směs jako voda/led, stabilní svou teplotou při nějaké vhodné, kterou teploměr zvládne.


Avatar uživatele
Pokročilý

Budeš k tomu potřebovat ještě jeden teploměr, u kterého víš, že ukazuje správnou hodnotu. A pak jenom budeš simulovat podmínky které potřebuješ. Můžeš si ho pak třeba přecejchovat po 10°. Nejlepší by na to byla asi kádinka s takovým tím teflonovým míchátkem dolem, ale tu asi nemáš, tak se budeš muset spokojit s hrncem. Postupně budeš ohřívat vodu v hrnci a po 10° si budeš označovat hodnoty na tom teploměru co kalibruješ, podle srovnávacího teploměru. Doufám, že sem to napsal srozumitelně :-D


Avatar uživatele
Zlatý

Kalibrace vlhkoměru se provádí solnou metodou :
I já jakožto celoživotní chemik jsem o této metodě nevěděl!
viz : http://www.odpovedi.cz/…

Kalibrovat teploměr jde jedině podle jiného, přesného. Pro běžnou potřebu stačí laboratorní rtuťový teploměr. Bohužel co je přesné je drahé. Prodávají se i přesné kalibrační teploměry. Většinou se to praktikuje, že si zjistíš rozdíl mezi nepřesným a přesným teploměrem a tuto korekci pak uplatňuješ ( odečítáš, přičítáš k naměřené hodnotě) při měření nepřesným.


Avatar uživatele
Registrovaný

Jednoduše.
Je třeba dodržet následující:
1) Teploměr(čidlo) MUSÍ být ve stínu.
Velmi často se setkávám s "názory že na sluníčku je 95°C ... je to nesmysl ... znamenáto , že dotyčný pouze změřil intenzitu absorpce slunečních paprsků v jeho teploměru. Je to zejména závislé na barvě a provedení teploměru. Červená barva absorbuje jinak než zelená atd.
2) Teploměr(čidlo) NESMÍ být ovlivněno jakýmkoliv zdrojem tepla.
Často se setkávám s čidly "na zdi", takže měří teplotu té ZDI (viz předchozí odstavec a téma barva).

Doporučuji:
Vzhledem k tomu, že domy se staví většinou v ose východ-západ okny k jihu, na opačnou stranu, čili na severní stranu domu. Umístit alespoň 30 cm od stěny. Taktéž doporučuji provedení teploměru průchozí, tak aby okolní vzduch mohl volně proudit zkrz válec (předpokládám, že máte teploměr z Globusu, jako já, sundal jsem z něj ty víčka zespoda a seshora) nebo kolem čidla.
Pak Vám teploměr začne ukazovat hodnoty shodné s předpovědí počasí ;)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Mapel

Je zajímavé co se tu člověk dočte.

Kalibrace vždy podle příslušného etanolu. Vše ostatní je jen nastavování.

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Etalonu? :-)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3287
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1026
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 683
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.