zjentek

Jak jste v minulým režimu oslovovali kantorky?

Myslím všechny ty dětský zkratky a zkomoleniny od slova soudružka (nevím jak se řekne zkrácenýmu tvaru slova, když jej ze sebe vyhrknete, vyzní úplně jinak, ale všichni mu rozumí), např. suško učitelko, držko učitelko atd…

Nejlepší odpověď
Kepler

Běžné oslovení bylo „souško učitelko“. Ale na gymplu se u nás nosilo „pane profesore“. Ti se nám odměňovali vykáním, i když třeba mně bylo v prváku jenom 14.

Další odpovědi
annas

V době mého mládi se všichni oslovovali soudruhu, soudružko, i když nešlo o členy strany.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-jste-oslovovali-za-komunistu-lekare-pane-nebo-soudruhu-doktore
--

Zřejmě „souško“ učitelko, nebo jen „souško“. Už si přesně nepamatuji. Jde vlastně o nedbalou výslovnost, která se stala zautomatizovanou. --

Vybavila jsem si jednu vzpomínku. Šla jsem ze školy s kamarádkou a bavily jsme se – ona chodila do jiné třídy. Řekla jsem, jí, že u nás dnes „Dostálka“ řádila.

Slyšela mě její dcera, která matce žalovala. Druhý den si mně učitelka pozvala „na koberec“ a vytkala mně, jak jsem o ní mluvila.

Uvědomuji si, že jí nešlo ani tak o zkomolení příjmení (beru, ale který učitel neměl nějakou přezdívku?), ale že jsem neřekla " soudružka Dostálová". Dostala jsem poznámku, ale od té doby jsem si dávala pozor, když jsem mluvila o učiteli.

Určitě jsem vypadla směšně, když jsem říkala kamarádce, že soudruh učitel Novák dnes řádil. Ach, jo. .

dudu

Na mojí internátní technické škole nám bylo vykáno, navzájem jsme se oslovovali soudruhu a profesory zdravili čest práci i na WC.

ivzez

Já mám stejnou zkušenost jako Annas a Kepler.

Na základní škole jsme učitele oslovovali „soudruhu“, učitelky „souško“
a pokud jsme o nich mluvili v jejich nepřítomnosti, používali jsme samotná
příjmení nebo „přezdívky“ typu „Dostálka“.

Na gymnáziu nám většina profesorů vykala a my jsme
je oslovovali pane profesore, paní profesorko.

Správné oslovení by i tam bylo soudruhu/soudružko učiteli/učitelko,
ale za toho profesora/pro­fesorku nám oslovení pane/paní tolerovali.

aliendrone

Bylo to něco mezi „souuško“ a „souško“ – to se musí slyšet.

zjentek

@dudu: Aha, tak to jsem netušil. No nic, zkusím od teď tvé příspěvky tolerovat a respektovat, jejikož teď už je zcela jasný, že si zasloužíš více pochopení a porozumění ;)

dudu

Letos budeme mít sraz po padesáti létech od maturity. Myslíš, že to dodnes na mně zanechalo stopy. Já neměl dobrý původ /otec byl dílem živnostník a díle vesnický kulak/ a jsem dodnes na všechny komunistické manýry docela rezistentní.