Avatar uživatele
anonym

Kde jsou velká písmena na začátku slova u těchto slov?

Například, píše se: 1. Zakysaná smetana nebo zakysaná Smetana, Zakysaná Smetaná?

2. dále by mne zajímalo jak je to třeba u použití slova např. druhy smetan, píše se s malým nebo druhy Smetan?

3. mám rád smetanovou polevu, nebo Smetanovou polevu ?

4. mám rád fandovo nápad, nebo – Fandovo nápad?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2452 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Název „smetana“ není chráněná značka výrobku, ale na kelímku se uvádí začáteční velké písmeno jako název.

Dívala jsem se na nabídky v marketech.

Na kelímku je název výrobku – Smetana na vaření, Smetana ke šlehání, Smetana Krajanka, Smetana zakysaná.

Mám nejraději zakysanou smetanu, smetanu na vaření atd.

Koupil jsem si výrobek Zakysaná smetana, Smetana na šlehání – název výrobku.
--

Jsou různé druhy smetany – jde o slovo látkové, které vyjadřuje druhy (na šlehání, zakysanou) nebo množství (2 smetany).

Mám rád smetanovou polevu, jde o obecný název.

Špatně fandovo nápad – beru od jméno Fanda – ten Fanda je vlastní jméno r. mužského, , takže přivlastňovací příd. jm. – čí nápad – má tvar zakiončení na -ův – ten Fandův nápad, ale libí se mně Fandovo kolo.

Toto zakobčení na -o je jihozápadočeské, platí pro všechny rody., samozřejmě chybně.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Andělé Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Velké písmeno se píše jen pokud jde o název nějakého konkrétního zboží, např. Kostelecké uzeniny, ale ne když jde o obecnou vlastnost, např. domácí uzeniny. U bodu 4 by snad mělo být Fandův, ne Fandovo. Tam záleží na tom jestli jde o jméno (František), nebo o fanouška (třeba Sparty).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

1.-3. Velké písmeno jen na začátku věty, ev. pokud by to bylo součástí názvu, např. obce „Smetanová Lhota“ 😉 Ještě by mohlo být použito velké písmeno v heslech, třeba názvy pokrmů v jídelním lístku (jako součást úpravy)

4. Fandův nápad (vlastní jméno – alespoň doufám)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Citron se píše velké, ale když napíšu smetana, tak s malým?

před 2452 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Odkdy si chodíme kupovat Citrony? Já tedy chodím jedině pro citrony. Ještě tak Citroen 😉

před 2452 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek