Kde jsou velká písmena na začátku slova u těchto slov?

Například, píše se: 1. Zakysaná smetana nebo zakysaná Smetana, Zakysaná Smetaná?

2. dále by mne zajímalo jak je to třeba u použití slova např. druhy smetan, píše se s malým nebo druhy Smetan?

3. mám rád smetanovou polevu, nebo Smetanovou polevu ?

4. mám rád fandovo nápad, nebo – Fandovo nápad?

Nejlepší odpověď
annas

Název „smetana“ není chráněná značka výrobku, ale na kelímku se uvádí začáteční velké písmeno jako název.

Dívala jsem se na nabídky v marketech.

Na kelímku je název výrobku – Smetana na vaření, Smetana ke šlehání, Smetana Krajanka, Smetana zakysaná.

Mám nejraději zakysanou smetanu, smetanu na vaření atd.

Koupil jsem si výrobek Zakysaná smetana, Smetana na šlehání – název výrobku.
--

Jsou různé druhy smetany – jde o slovo látkové, které vyjadřuje druhy (na šlehání, zakysanou) nebo množství (2 smetany).

Mám rád smetanovou polevu, jde o obecný název.

Špatně fandovo nápad – beru od jméno Fanda – ten Fanda je vlastní jméno r. mužského, , takže přivlastňovací příd. jm. – čí nápad – má tvar zakiončení na -ův – ten Fandův nápad, ale libí se mně Fandovo kolo.

Toto zakobčení na -o je jihozápadočeské, platí pro všechny rody., samozřejmě chybně.

Další odpovědi
Kepler

Velké písmeno se píše jen pokud jde o název nějakého konkrétního zboží, např. Kostelecké uzeniny, ale ne když jde o obecnou vlastnost, např. domácí uzeniny. U bodu 4 by snad mělo být Fandův, ne Fandovo. Tam záleží na tom jestli jde o jméno (František), nebo o fanouška (třeba Sparty).

Dochy

1.-3. Velké písmeno jen na začátku věty, ev. pokud by to bylo součástí názvu, např. obce „Smetanová Lhota“ 😉 Ještě by mohlo být použito velké písmeno v heslech, třeba názvy pokrmů v jídelním lístku (jako součást úpravy)

4. Fandův nápad (vlastní jméno – alespoň doufám)

anonym

Citron se píše velké, ale když napíšu smetana, tak s malým?

Dochy

Odkdy si chodíme kupovat Citrony? Já tedy chodím jedině pro citrony. Ještě tak Citroen 😉