mosoj

Jak jsou chlazené jaderné elektrárny v Japonsku?

Na obrázcích evidentně nejsou chladicí věže. To se používá ke chlazení mořská voda a opět se do moře vrací ? Tomu se mi nechce ani věřit. Nicméně lokalizace elektráren do blízkosti moře má zajisté své důvody.
Doplňuji:
Pane horník na nouzové chlazení se neptám !!!

Nejlepší odpověď
Miroslavst

http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/4/4a/Boi­lingWaterReac­tor.gif

Domnívám se, že okruh (nevím jestli primární nebo sekundární)-prostě ten venkovní může brát vodu odkudkoli. mimochodem i u nás je využívána voda z přírodních zdrojů-nádrže, jezero apod.

Doplňuji:
Pro potřeby elektrárny byla vybudována Vodní nádrž Dalešice.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­dern%C3%A1_elek­tr%C3%A1rna_Du­kovany

Další odpovědi
blesk26

Teď jste mi s tou lokací nasadil brouka do hlavy … jak to chápu podle Miroslavstova odkazu já, tak voda v tom primárním okruhu je neustále ta samá, jen se při zahřátí reaktorem změní v páru a pohání turbínu, po schladnutí opět změní skupenství a je pumpami opět nahnána k reaktoru a furt dokola … ta bude radioaktivní hodně.

Pak je tam chladící okruh, vpravo dole, který obsahuje chladící kapalin (co japoncům nevím proč chybí a museli ji poslat z ameriky … kampak se asi ztratila?), která proudí zkrz ten kondenzátor, kde pomáhá páru ochlazovat. (Myslím, že právě byl problém v tom, že po poruše nefungoval tento okruh a voda dostatečně rychle nekondenzovala a proto museli odpustit tu radioaktivní páru – pára vytvářela velký přetlak).

Podle mě jsou elektrárny vybudovány na břehu, protože se tato chladící kapalina v moři chladí …

A to, že nyní pumpují na reaktor mořskou vodu, aby jej schladili, je podle mě pěkné zvěrstvo, protože si myslím, že tím vystavují tu mořskou vodu radiaci a pak jí zase vrátí do moře a napumpují tam jinou, chladnou … no ale asi to bude mít menší následky, než roztavení reaktoru.

hornik.

Chlazení mořskou vodou značí že jiná varianta není a že situace je vážná. Je to vlastně poslední možnost.

  • OK.

Zdroj: http://www.ny­times.com/inte­ractive/2011/03/1­3/world/asia/sa­tellite-photos-japan-before-and-after-tsunami.html

hanulka11

Zde je zajímavé čtení
http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=4401

jde o to jestli tato elektrárna měla takové chlazení

mosoj

Miroslavst : Právě že ne. Sekundární okruh je u nás uzavřený okruh s chladicími vežemi.
Z přírodních zdrojů se doplňuje pouze ztráta odparem.
Ona totiž chladicí voda v sekundárním okruhu může být kdykoliv kontaminována silně radioaktivním médiem z primárního okruhu. Jako chladicí médium v primárním okruhu je používána kyselina boritá.

mosoj

To že tam nejsou chladicí věže může znamenat pouze dvě věci.

1. Sekundární okruh je otevřený, voda se bere z moře a oteplená ze tam zase vrací, nebo jsou v moři vybudovány obrovské vyměníky tepla. I v tom druhém případě je to při poruše těsnosti otevřený okruh do přírody. Docela rád bych znal skutečnost !!

Miroslavst

http://www.no­vinky.cz/doma­ci/227793-na-dalsi-cernobyl-nedojde-ve-fukusime-nema-co-horet-tvrdi-drabova.html