katušš

Jak jim to mám vysvětlit?

Potřebovala bych vysvětlit laikům co je to tepelné čerpadlo, když to řeknu i s odbornými názvy, vůbec to nechápou.

Nejlepší odpověď
Drap

Uplně jednoduše, je to vlastně otočená lednička. Zařízení se snaží zmrazit např protékající vodu vb potoce a získané teplo se předává do radiátorů, stejně jako chladič vzadu na ledničce

Další odpovědi
arygnoc

systém, který se používá na odběr tepla za země (půdy) nebo vzduchu a využívá se třeba k vytápění.
systém využívá na přenos tepla různé média – třeba horkou vodu nebo páru.

to by mělo stačit.
Doplňuji:
lednička funguje trochu jinak, ale hodně jednoduše (tedy ještě jednodušeji, jak jsem to podal já), to lze i takto (byť nepřesně) vysvětlit.

tepelné čerpadlo funguje JENOM na transportu tepla (čerpá teplo), kdežto lednička funguje na principu rozpínaní a stlačovaní se plynu (média).
V tepelném čerpadle se s médiem nepracuje (nepočítáme-li odběr a odevzdávání tepla a jeho transport), kdežto v ledničce médium podléhá jistým tlakovým procesům.

www

Princip fungování je stejný jako u lednice ap. Takže bych začal tady, vysvětlil bez odborných názvů a převedl na t.čerpadlo.

mosoj

Zde je dobře popsán princip ledničky. Úplnej blb nejsem, ale tak jednoduché jak se to zde nastiňuje to není.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-pri-plneni-zapalovace-plynem-z-bombicky-bombicka-i-zapalovac-ochladi

Kde je na tepelném čerpadlu obráceně lednička ? Pouze využití odebraného tepla je jiné.

Musuko

Bylo nebylo .. Mrzlo až praštělo. Křemílek s Vochomůrkou seděli spokojeně ve své chaloupce. Nemuseli moc přikládat na oheň, protože v létě k nim přijel bagr a položil jim doma na zahrádku potrubí, odkud proudilo ze země teplo. Oba dobře věděli, že i když jim v zimě rostou rampouchy u nosu, tak semínka spinkají hluboko pod sněhem v zemi, kde je teploučko. A že jim trochu toho tepla ubrali a poslali si je trubkami domů, to semínkům vůůůůbec nevadilo… (Stačí?)