adel0904

Jak jen to udělat :( .

Dobrý den , chtěla bych vás požádat o radu . Je mi 20 let a mám 4 letou dcerku. Bydlím s rodiči v rodinném domě , mám pro sebe celé horní patro. Matka žije s mím nevlastním otcem on je těžký alkoholik takže veškeré finance na udržbu domu dává do alkoholu . Matka na to sama nemá takže veškeré peníze chtějí po mě . Dávám jim pokaždé jak mi aspon zbyde. Jenže nedávno mi skončila MD takže práci hledám a tak financí moc nemám. To je hlavní duvod proč mě teď vyhazujou z domu i s mou dcerkou. Nevím co teď mám dělat .Matka kolikrát za mnou příjde a začne se bezdůvodně hádat a pokaždě když je nevl.otec doma a je pod vlivem alkoholu. Dělá mi naschváli a čeká už jen na ten moment co mi opravdu vyhaže věci z bytu a já budu muset jít. Už mi to udělaly když mi bylo 15 let a tak vím že toho jsou schopni jenže teď nejsem sama. Můžou mě vubec vyhodi když mám dcerku ? ! Nevím si rady co budu dělat až to udělají a já nemám ani kam jít.
Doplňuji:
Rodiče mě vyhazují z domu ..

Nejlepší odpověď
breja

Pokud taková situace nastane,bude asi nutné hledat útočiště v některém z azylových domů

Další odpovědi
Reezo

No podle mého názoru by bylo nejlepší pokusit se osamostatnit a odstěhovat se od rodiny… Kolikrát to člověk prostě nezvládne vyřešit a hlavně když tam nebudete tak dost problémů zmizí. Hlavně lidi nepředěláte a pokud tam budete, tak stejně budete muset snášet stejné problémy. otázka je, jestli máte kam jinam jít?

anonym

Bohužel, i takoví rodiče se najdou. Takže to vezmeme z právního hlediska a zaměříme se na to, co bys měla v první řadě zjistit:

  1. kdo je vlastník domu?
  2. je otčím podílníkem na vlastnictví domu?
  3. na základě čeho jsi přispívala na náklady?

Je třeba zjistit, jak je to vlastně s tím, kdo je majitelem domku. Předpokládám, že to bude Tvá matka. Je otázkou, zda je ona jediným vlastníkem, nebo zda je spoluvlastníkem otčím. Potom bych potřebovala vědět, jak je to se Tvým pokrevním otcem. Zda bydlel s maminkou v domě a umřel, nebo zda se rozvedli a vypořádal se majetek.
Pokud domek patřil otčímovi a matka s Tebou se k němu nastěhovala, tak není co řešit.
Je to sice dost nezvyklé, ale i v ráímci rodiny by měla být na pronájem části domu uzavřena nájemní smlouva. Takže Ty jsi měla od rodičů dostat smlouvu a na jejím základě jsi měla hradit nájem za sebe a svou dceru. Předpokládám., že moc peněz jsi jako samoživitelka neměla a že náklady zůstávaly stejně na rodičích. Tohle by si chtělo sepsat. Zjisti si kolik peněz jsi dostávala dříve a kolik jich máš teď. S matkou ani s otčímem se nehádej. Zajeď si na sociálku – péče o děti a tam požádej o radu, jak v téhle situaci můžeš postupovat. Sociálka by měla mít nějaké levnější byty k dispozici. Požádej si o takový byt rovnou, nečekej až budeš opravdu i s dcerkou na ulici. V nejhorším případě bys mohla nějaký čas bydlet v azylovém domě. Ale i to by Ti na sociálce řekli.
Nenapsala jsi nic o otci svého dítěte. Pokud se o Tvou dcerku nestará, tak je čas s tím udělat pořádek. Nežijeme v době, kdy by se otcové (někde matky) mohli povinností vůči svému dítěti vzdát.
Přestaň se o všechno starat sama. Pokud existuje někdo, kdo by Ti ze zákona měl pomoci, tak se na něj beze studu obrať a netrap se se vším sama. A teď je tu pro Tebe především ta sociálka. Ta by Ti v případě existence nájemní smlouvy mohla vyřídit i příspěvek na bydlení, takže matka by v tom případě neměla důvod vytýkat Ti, že u ní bydlíš zdarma. Zrovna tak by Ti ale tento příspěvek pomohl, kdyby ses odstěhovala.
Do diskuze k této otázce napiš, jak je to s vlastníky domku, kde teď bydlíš. Podíváme se ještě na to, zda třeba nemáš na část domu zákonné právo.

Nuk nuk

V první řadě bych odkázala na odpověď od Ocko. Ale v situaci, ve které se s malou nacházíte, bych já osobně odešla tak rychle, jak jen by to šlo. Ideální by bylo najít si, co nejdříve práci, nějaké bydlení a z domu bych co nejrychleji odešla. NIcméně chápu, že to hledání práce, když máte malé dítě, může být problém. Ve stavu nejvyšší nouze existují domovy pro matky s dětmi. Když zůstanete, budete dál platit všechno, živit opilého otčíma a žít od hádky k hádce a čekat až Vás opravdu vyhodí. Kromě toho, že je to nepříjemné Vám a stresuje Vás to, nemá to moc dobrý vliv ani an dítě.

adel0904

Mockrát děkuji za odpovědi . Nájemní smlouvu nemám nevl.otec mi jí neudělal i když jsme o tom mockrát mluvily ale jelikož je pořád pod vlivem alkoholu tak druhy den o tom neví. Nemám tu ani trvalé bydliště to ani matka pouze nevl.otec. Dům patří nevl.otci a matka má nájemní smlouvu aby bydlí spolu v prvním patře já mám pro sebe a dceru druhé patro . Já mám pouze ustní dohodu víše nájemného činní 3.000kč . Já pobírám dávky a to je celkově něco málo přes 6.000kč. Na MD jsem brala 7.600 tak to utáhnout ještě šlo . Veškeré mé zbylé peníze dávám matce ale nejdou do nájmu ale do alkoholu atd.. Teď mi ke všemu zvýšili nájemný na 4.000kč . Vím že bych se měla odstěhovat co nejdříve nedá se to tu vydržet , hlavně když mi matka dělá tyto naschvály . Vymýšlí si že peníze jí nedávám jen abych jí dala další a tím na mě posílá opilého nevl. otce. Nevím si rady, nevím ani za kým jít. Mé dcery otec o ní zájem nemá . Nevím o něm už něco přes půl roku , je teďka trestně stíhanej za neplacení výživného. Můj vlastní otec z mého života odešel už dávno . Nevím komu bych se stím svěřila. :(

anonym

Dobře. Takže v tom případě zajděte na tu sociálku. Když ubvedete problémy s alkoholismem vlastníka domu, tak Vám budou určitě hledět pomoci co nejrychleji. Jen tam řekněte všechno to, co jste napsala sem.
V takovém prostředí čtyřleté dítě vyrůstat nemůže. Vy osobně nemáte co ztratit. I kdyby to byl prozatím jen azylový dům, tak budete mít klid a jakés takés soukromí.
Jako samoživitelka bez dostačujících prostředků byste měla mít nárok na jednorázovou podporu osoby „v hmotné nouzi“. Ta by se příležitostně dala použít i na nějaké vybavení, až dostanete svůj byt.
Jednorázové podpory se dají poskytnout i víckrát. Podmínkou je, aby na ně vznikl zákonný nárok.
Tohle všechno Vám ale vysvětlí na sociálce. Nebojte se toho. Jsou tam pracovníci, kteří mají pomáhat lidem ve Vaší situaci. Vy osobně nemůžete nic ztratit. Můžete jenom získat klid a vlastní zázemí.
Pokud jde o to mít se komu svěřit se svými problémy, tak teď je nejdůležitější obrátit se tam, kde jsou Vám schopni účinně pomoci. Nečekejte na nic a na tu sociálku zajděte třeba hned zítra. Dobře to dopadne.

adel0904

Děkuji vám . Už mám teď aspoň větší odvahu se tomu nějak postavit a věřit že to bude snad lepší . Měla jsem hlavně strach s toho že by doplatila moje dcera .Stou sociálkou ale váhám . Bydlí tu ještě mí dva mladší sourozenci, nechci aby na to třeba pak doplatily i oni . Každopádně tam i tak zajdu a pozeptám se co a jak. Odejít musím co nejrychleji . Mám strach že by na to mohla doplatit moje dcerka.

Reezo

Dost nepříjemná situace. Ještě když člověk nemá s něčím podobným moc zkušeností a je omezený ještě dítětem… ani si nedokážu představit, špatné to pro vás je. na měsíc vám tedy zbydou cca 2000 pro vás a pro dítě… Až si říkám, jestli to není blbé tvé mámě a hlavně nevlastnímu otci…

Možná by neuškodilo porozhlédnout se po nějakém potencionálním partnerovi, který by vás chtěl obě a byl by ochotný vás dostat z této situace.

adel0904

Vám každopádně děkuji také za odpověď . Přítele mám a nebydlí s námi . Chce mi pomoct i najít byt ale to jsou řeči které trvají už cca rok . Ví i jak to u mích rodiču chodí,bydlel tu pár měsíců,ale nastal mi tu problém a odstěhoval se zpět ke své mamce.Takže se musím spolehnout sama na sebe . Díky této diskuze jsem ještě u sebe tu malou naději našla a teď vím že to není ještě ztracené .