Kelt

Jak je zapojen zvonek v bytě, na jaké napětí?

Odstraňujeme tapety a kus tapety je pod zvonkem. Trčí tam k němu dráty a dalo by se to uvolnit dvěma šrouby. Tlačítko na zvonek je venku přede dveřmi a potom dole. Ve vchodě je 12 rodin a ke zvonku je v bytě připojen telefon. A jaký je zdroj, to nevím. Tak se ptám, zda je bezpečné ten zvonek v bytě oddělat, nebo zda je třeba dávat na něco pozor. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

To záleží na typu zvonku. Zpravidla ale 8VAC. Vyjímečně může být 12VAC, nebo nějaké to DC napětí. Údaje by měly být přímo na zvonku.

Další odpovědi
Emefej

Nevím jak je tomu dnes, ale v minulosti byly v panelácích zvonky napájeny napětím 8 V.

Dochy

8–12VAC pro zvonek. Pro domovní telefon nevím. Stálo by za to požádat o pomoc někoho kdo to zná aby nedošlo ke zničení systému pro celý dům.

Edison

Problém je, že je potřeba znát konkrétní systém, který je v paneláku namontován.