ElonMusk

Jak je zabráněno tomu, aby někdo objednal zásilku na adresu cizí osoby?

Napadlo mě, že za situace kdy se objednávka v e-shopu neověřuje občankou (zpravidla stačí adresa, e-mail, telefon), tak může kdokoliv objednat zásilku komukoliv. Jak je zabráněno tomu, abych například ze středně velkého e-shopu neobjednal 1 000 samostatných objednávek na 1 000 náhodných adres, které si najdu v katastru nemovitostí? Ten e-shop by na tom ztratil spoustu času, protože by příjemce samozřejmě zásilku odmítnul.
Napadá mě, že nějaké děti, nebo někteří vtipálci by tak mohli vcelku jednoduše a anonymně velmi ztížit provoz jednak pro různé e-shopy, a jednak poště. Jak je tomu zabráněno?

Nejlepší odpověď
dubraro

To, co popisujete, je vlastně útok typu Denial of Service ve fyzické rovině. Není tomu nijak zabráněno a ani na tom není zájem, protože u mnoha zásilek z e-shopů se objednatel liší od odběratele. Pokud by se takové útoky objevovaly nějak častěji, mohly by e-shopy například vyžadovat vždy platbu předem, vyloučit možnost zásilky na dobírku.
V praxi velký e-shop 1000 objednávek navíc ani nepozná, například Alza expeduje denně i více než 100.000 zásilek. Provozovateli malého e-shopu, který expeduje denně jednotky či desítky zásilek, si náhlého nárůstu objednávek všimne a začne zjišťovat, co to znamená.

Další odpovědi
Kepler

Zabránit tomu nelze. Máš ale právo zásilku odmítnout s s tím, že sis ji neobjednal. Už jsem tak poslal do prdele dost šmejdů.