paul1

Jak je vyřešena izolace a materiál kombinézy kosmonautů?

Ve vesmíru je vakuum a teploty okolo – 270 st. C. Z čeho jsou zhotoveny kombinézy a jakou mají izolaci, že kosmonauti tyto podmínky bez úhony přežijí?

Nejlepší odpověď
Edison

UTFG: https://www.kos­monautix.cz/2015/11/­kosmicky-satnik-1-dil/

Další díly tamtéž.

Zdroj: https://www.kos­monautix.cz/2015/11/­kosmicky-satnik-1-dil/

Další odpovědi
Kepler

Jenom kombinéza by nepomohla, musí být skafandr. V okolí Země není –270, ale jen –240 až +120. Skafandr je v podstatě velmi složitá miniaturní kosmická loď s mnoha vrstvami, která zajišťuje atmosféru, tlak a teplotu. Je to nejdražší myslitelné kvádro. Teplota musí být regulována kapalným médiem v trubičkách, všitých do vrstev – buď vyhřívá, nebo chladí.

Dochy

Ty teploty Ti moc nevyšly…

  1. ve vakuu je s pojmem „teplota“ trochu potíž
  2. V okolí Země je nějaká rovnovážná teplota pro malé, termicky rozumně (normálně) se chovající těleso někde blízko 0°C (pro větší těleso pak šílené rozdíly mezi stranou osvětlenou sluncem a stranou ve stínu)

Kepler

Já vím, teplota ve vakuu je dost divný pojem. Sám jsem na toto téma dal kdysi otázku. V tomto případě jsem vycházel z údajů platných pro povrch Měsíce.

Dochy

Jo, to také nebylo na Tebe, ale k původní otázce 🙂
Dá se uvažovat nějaká náhrada za pojem „teplota“ zpravidla odvozená od rovnovážné teploty ideálně černého nehmotného tělesa v daná poloze… V okolí Země je to právě něco kolem °C (nevím přesně, 0 plus mínus 40)

Dochy

Jo, to také nebylo na Tebe, ale k původní otázce 🙂
Dá se uvažovat nějaká náhrada za pojem „teplota“ zpravidla odvozená od rovnovážné teploty ideálně černého nehmotného tělesa v daná poloze… V okolí Země je to právě něco kolem °C (nevím přesně, 0 plus mínus 40)