Pokročilý

Jak je vyřešena izolace a materiál kombinézy kosmonautů?

Ve vesmíru je vakuum a teploty okolo - 270 st. C. Z čeho jsou zhotoveny kombinézy a jakou mají izolaci, že kosmonauti tyto podmínky bez úhony přežijí?

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Další odpovědi:

Zlatý

Jenom kombinéza by nepomohla, musí být skafandr. V okolí Země není -270, ale jen -240 až +120. Skafandr je v podstatě velmi složitá miniaturní kosmická loď s mnoha vrstvami, která zajišťuje atmosféru, tlak a teplotu. Je to nejdražší myslitelné kvádro. Teplota musí být regulována kapalným médiem v trubičkách, všitých do vrstev - buď vyhřívá, nebo chladí.

Diskuze k otázce

Zlatý

Dochy

Ty teploty Ti moc nevyšly...
1. ve vakuu je s pojmem "teplota" trochu potíž
2. V okolí Země je nějaká rovnovážná teplota pro malé, termicky rozumně (normálně) se chovající těleso někde blízko 0°C (pro větší těleso pak šílené rozdíly mezi stranou osvětlenou sluncem a stranou ve stínu)

Zlatý

Kepler

Já vím, teplota ve vakuu je dost divný pojem. Sám jsem na toto téma dal kdysi otázku. V tomto případě jsem vycházel z údajů platných pro povrch Měsíce.

Zlatý

Dochy

Jo, to také nebylo na Tebe, ale k původní otázce :-)
Dá se uvažovat nějaká náhrada za pojem "teplota" zpravidla odvozená od rovnovážné teploty ideálně černého nehmotného tělesa v daná poloze.... V okolí Země je to právě něco kolem °C (nevím přesně, 0 plus mínus 40)

Zlatý

Dochy

Jo, to také nebylo na Tebe, ale k původní otázce :-)
Dá se uvažovat nějaká náhrada za pojem "teplota" zpravidla odvozená od rovnovážné teploty ideálně černého nehmotného tělesa v daná poloze.... V okolí Země je to právě něco kolem °C (nevím přesně, 0 plus mínus 40)

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4014
Zlatý Kepler 1678
Zlatý Drap 1620
Zlatý quentos 1544
Zlatý mosoj 1494
Zlatý led 889
Zlatý marci1 876
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.