Usoman

Jak je vůbec možné vybrousit sklo v zrcadlo, proč výsledkem není jen hodně poškrábané sklo?

Nejlepší odpověď
Edison

Sklo se nebrousí v zrcadlo. Předpokládám, že mluvíš o zrcadlech pro astronomické teleskopy newtonovy konstrukce. To se nejprve vybrousí to sklo do patřičného tvaru. Postupně se zjemňuje brusivo až k leštícím pastám, Tím získáš tvar a hladkost. Podobně se brousej i čočky optických přístrojů. A pokud je potřeba zrcadlo, tak se na povrch napařují reflexní vrstvy, v případě čoček antireflexní.

Další odpovědi
Kepler

Například reflektory hvězdářských dalekohledů začínají od sklářského odlitku ve tvaru paraboly a dál se vše zařídí brusnými materiály se stále zvětšující se jemností. Finále je v pokovení povrchu (napařováním Al nebo jiného kovu). Obyčejné rovinné zrcadlo i okenní tabule je řezáno z desek skla, které je v tekutém stavu nalito na hladinu roztaveného zinku (tzv. plavené sklo) a leštit se nemusí. Odrazivost zrcadla je zajištěna opět kovovou vrstvou, ale z opačné strany, než u dokonalých zrcadel, rovněž se nemusí používat tak náročné technologie.

hapiky

Pokud myslíte ty největší zrcadla, které jsou v teleskopu, tak to je běh na dlouhou trať. Zrcadlo se brousí a leští víc než jeden rok. Někdy jsou složena ze šestiúhelníků a to je potom parádička.
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/460562-vznika-zrcadlo-nejvetsiho-vesmirneho-dalekohledu.html