orestez

Jak je v zákoně naloženo s koloběžkáři? Po silnici nesmí, na chodník nesmí?

https://youtu­.be/Fc9xSOz4Tiw obrázek z Práglu.

Nejlepší odpověď
marci1

Pro koloběžkáře platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Jezdí po cyklostezkách, smíšených stezkách pro chodce a cyklisty, a také po ulicích. Na chodníky podle zákona nesmějí.

Pokud koloběžku jen tlačí, stávají se z nich chodci. To je důležité především na přechodech, kde mají díky tomu přednost před automobilisty.

Děti mladší 10 let mohou na kole nebo koloběžce jet na silnici pouze pod dohledem dospělých. Na cyklostezce se mohou pohybovat bez dozoru. Do 18 let je povinné používat ochrannou přilbu. 🙂

https://www.ho­rydoly.cz/kolo­bezky/ve-meste-bezpecne-na-kolobezce-jak-na-to.html

Další odpovědi
cochee

Já doplním marci1, že pokud je koloběžka považována za kolo a jako s takovou s ní jede jezdec po veřejné komunikaci, tak také spadá pod příslušný právní předpis řešící vybavení kola pro pohyb po veř. kom. a musí tedy mít odrazky a osvětlení (a další technické vybavení jako např. brzdy) na správných místech.