Jak je to s brambory a škroby? Kdy mají brambory nízké procento škrobu?

Na této stránce: https://relax­.lidovky.cz/tichy-skudce-skrob-v-potravinach-nas-pripravuje-o-prospesne-latky-a-stoji-i-za-obezitou-gt6-/zdravi.aspx?c=A180114­_130558_ln-zdravi_ele
-
píšou o něco níže pod nadpisem Všeho moc škodí, že Právě brambory mají škrobu poměrně málo (do 18 procent), z nich získaný škrob je ale vysoce koncentrovaný. Obecně platí, že čím je produkt zralejší, tím méně obsahuje škrobu ve prospěch jednoduchých cu­krů.

Na jiné stránce na této: https://www.pro­zeny.cz/clanek/ja­ke-jidlo-neni-dobre-ohrivat-budete-se-divit-kolik-ho-je-13443
-
píšou pod nadpisem Brambory že Ideální je jíst je čerstvě uvařené nebo následně studené, protože v tu chvíli mají nejvyšší procento škrobu.

Podle toho chápu, že zralejší brambory (neuvařené) mají nízký procento škrobu.
A uvařené brambory (popřípadě následně vychladlé/studené brambory) mají procento škrobu o mnohem vyšší.

Takže tím uvařením brambor v bramborech vytvořím více škrobu?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží také na tom, který typ brambor budete jíst.

Varný typ A jsou brambory s vyšším obsahem vody a minimem škrobu.

Brambory s varným typem B mají střední obsah škrobu a univerzální použití.
https://prkyn­ko.cuketka.cz/su­roviny/brambo­ry/

„Hlízy odrůd určených pro konzumní účely ho obsahují 11–16 % (i více), limitní hodnotou obsahu škrobu u brambor určených pro zpracovatelský průmysl je 18 % v čerstvé hmotě“

Význam škrobu u brambor určených pro přímý konzum je hodnocen z hlediska jeho množství a fyzikálně-chemických vlastností. Co do množství, plní škrob funkci sytící (obsah škrobu 15 % představuje 87 % celkové energetické hodnoty hlízy). Při konzumaci střední porce brambor 170 g kryje škrob energetickou potřebu lidského organismu z 5,95 %. Přes svou vysokou energetickou hodnotu však patří bramborový škrob k méně stravitelným škrobům. V syrových bramborách je málo přístupný pankreatické amyláze. Stravitelnost škrobu se zvýší jeho mazovatěním při vyšších teplotách.
http://www.vub­hb.cz/cs/zahrad­kari-a-spotrebitele/sacha­ridy
¨----
V odkazu najdete nutriční hodnoty brambor po jejich přípravě

"Malý podíl bramborového škrobu nepodléhá trávení (rezistentní škrob), vyskytuje se především v případech, kdy se vařené brambory konzumují studené, např. v bramborovém salátu. Rezistentní škrob funguje v těle podobně jako vláknina a může ovlivňovat hladinu glukoźy a lipidů v krvi

https://kultu­ristika.ronni­e.cz/c-8140-vyziva-a-jeji-suroviny-brambory.html

Co je rezistentní škrob
https://www.mi­rapa.cz/rezis­tentni-skrob-uprava-potravin-a-jeji-vliv-na-zdravi-video/

Jak je uvedené výš, ve studených bramborách je málo škrobu, ale ten je prospěšný pro zažívání, jak si můžete přešíst výš.

Další odpovědi
Kepler

Ano, škroby se kvůli zlevnění výrobků přidávají všude možně a všeho moc škodí, tím ale debaty můžou končit. Pokud budeme jíst vyváženou stravu, nic se neděje.
Jestli jde o škrob nebo jednodušší sacharidy, je úplně jedno. Škrob se v těle stejně štěpí na ty jednoduché. Naopak škrob je lepší, protože patří mezi „pomalé sacharidy“ a nevyvolávají rychlé stoupnutí glukózy v krvi. Kdybychom snědli naráz větší množství hroznového cukru (glukózy), odezva je velmi rychlá a v ten moment se přebytečná glukóza ukládá v játrech a svalech jako glykogen, případně se tvoří i tukové zásoby (tloustneme). Jaký vliv má vaření brambor na obsah škrobu, nevím, ale rozhodně ho nepřibývá. Čerstvě uvařené brambory mají ale víc škrobu (ale ne oproti syrovým) než studené brambory na druhý den. Můžeme jen počítat se štěpením škrobu na jednodušší sacharidy (brambory zesládnou). To už ale spekuluju.