Kelt

Jak je to vlastně s označením stránek v knize? Jsou nějaká pravidla?

Začínám si číst detektivku, text začíná na straně 5 a pod tou stranou je také číslice 5. Tak jsem si listoval zpátky až na stranu 1, tam je edice nebo vydavatelství, ale není číslice. Druhá strana je zcela prázdná, na 3. straně je název díla pod tím jméno autora a opět vydavatelství. Vše je napsáno v horní třetina a nápisy se zmenšují, respetive písmo. A na 4. straně je opět autor a rok vydání. V jiných knihách jsou některé stránky značeny třeba římskými číslicemi, pak se začíná číslovat číslicemi, jak jsme zvyklí. Jaký to má smysl? A jaká jsou pravidla? Není to plýtvání papírem? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejde ani tak o pravidla, spíš je to dáno historickým vývojem a tradicí. V tištěných listech knihy můžeme najít až 13 různých typů stránek viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kniha#Ti%C5%A1t­%C4%9Bn%C3%A9_%C4%8D%C3%­A1sti_knihy

Další odpovědi
led

Je to na voľbe vydavateľa, grafickeho edítora a autora.
1 – Arabské číslice na číslovanie stránok prevažne síce začínajú od prvej strany, ale zviditeľňujú sa až od začiatku textu knihy, pokiaľ tam nie je predslov.
Ak je obsah knihy vpredu väčšinou sa čísla stránok zviditeľňujú až po obsahu.
Rímske číslovanie (pokiaľ je) býva zvyčajne v prílohách. Nie sú pravidlom.

2 – Plytvanie papiera? Musím sa trochu pousmiať.
Grafická stránka textu je dôležitá aj pre rozlíšenie a oddelenie samostatných kapitol, častí knihy.
Kapitola je vlastne ucelený text časti deja príbehu odohrávajúci sa v krátkom časovom úseku. Nová kapitola môže byť nový dej príbehu, či už priame pokračovanie predchádzajúcej kapitoly, prípadne nepriame pokračovanie deja v inom čase, alebo dej pohľadom inej osoby. Zjednodušene kapitola je samostaná časť knihy buď priamo, alebo voľne previazaná s príbehom knihy.

Teraz si predstavte, že v rámci šetrenia papiera by vám vyšiel názov novej kapitoly, prípadne aj s 1–2 riadkami na koniec strany. (stáva sa to pri prepise knihy do ebooku). Prirodzené je, aby kapitola začínala na začiatku novej strany.
Knižným pravidlom býva tzv.normostrana, kde je stanovený počet znakov, včetne prázdnych znakov (medzier) a počet riadkov na stranu. Je to nielen pre plánovanie tlače, ale aj pre „lepšie čítanie“ čitateľa.
Ešte malá otázka:
Čítali by ste 300 stranovú knihu, bez obrázkov, husto písanú malým písmom, s neoddelenými kapitolami, čím sa zhorší vaša orientácia v knihe, len preto, aby sa ušetril papier?