zjentek

Jak je to ve skutečnosti s manuálním výběrem wifi kanálů? Má hlubší smysl?

Tak jsem do mobilu stáhl několik wifi analyzérů, abych si v konkrétní místnosti změřil, který sítě jsou v ní dostupné lépe než jiné, jejich „teplotu“ a také zjistil čísla kanálů, na kterých by wifi mohla pracovat, aby spojení bylo co nejkomfortnější.
Takže jsem zjistil, že zde mám nejlepší „místo“ pro nové sítě (AP) na kanálech řekněme 7 až 11 (bavím se o 2,4 G sítích).
No ale změna kanálů mně nijak nepomohla (což se lehce pozná při ověření síly signálu). tak jsem pro jistotu změnil a změřil všechny kanály, tzn. postupně se připojil se na kanály 1 až 13 a sledoval, jak se signál chová. No a v praxi fungovalo tak, že jsem nedostál žádných změn, ať už k lepšímu či horšímu. Jinými slovy je zde příjem na všech kanálech stejný (a to u tří různých wifin, které jsem testoval), možná jeden kanál byl jaksi problematický u jedné z nich, ale žádný výrazný rozdíl.
Čili tohle je první část otázky kde řeším, zda má vůbec smysl měnit kanály wifi, bo podle mýho je to nic proti ničemu, nepozoroval jsem žádný vliv na nic, když to řeknu jako laik/IT lopata.

Ze tří zmiňovaných wifi sítí, které jsem testoval, měla jedna fakt mizerný signál. Nevím co je ping a podobné, ale tahle síť hodně dlouho načítala, i když síla signálu byla dostačující a nikdo jiný na ní připojen nebyl. A právě tato wifi pracovala na konkrétním kanále, zatímco zbylé dvě sítě pak byly od továrny nastaveny na AUTO, čili „chanel – automatic“. Tak jsem ji v admin. změnil taky na AUTO a myslím, že se cosi změnilo k lepšímu a síť se ke zbylým dvěma svou úrovní přiblížila. Takže další část dotazu tedy zní:

Proč vlastně složitě vyhledávat a manuálně volit konkrétní kanál, když všechny ty routery dnes disponují vyhledáváním NEJVHODNĚJŠÍHO kanálu automaticky?

No a nakonec je tady závěrečná část dotazu a ta zní:

Pokud mně jedna ze sítí (nejčastěji mnou využívaná) zlobí v tom smyslu, že krátkodobě (v řádu pár sekund) vypadává, což poměrně znepříjemňuje zážitek z prohlížení (na což jsem si stěžoval a ptal se zde již dříve), nebude důvodem právě tato její konfigurace při nastavení „auto“ kanálu, kdy k výpadkům může docházet právě při automatických změnách kanálů či při pouhých pokusech o změnu? Protože mě napadlo (nemusím snad opakovat, jak tomu rozumím), pokud by se chtěla síť automaticky přepojit (neboť je tak nastavená), tak pouze jakýsi náznak/pokus přepojení z kanálu na kanál by (jako laik si myslím) podobný výpadek způsobilo, i kdyby v důsledku síť zůstala vysílat z téhož kanálu, odkud vysílala před výpadkem, ne? (; Jak říkám, je to má úvaha, takže opatrně s ní. (;

Děkuji za případné stručné osvětlení.

Odpovědi
jáára

Nemá smysl to řešit. Pásmo 2,4GHz je zarušený jaxwiň, jestli bydlíš v paneláku, tak budou vadit čínský chůvičky (analog na 2,4GHz), RC Modeláři atd… Kabel je kabel.

Hlada

Kanály se nastavují ručně kvůli vzájemnému rušení. Přestože je popis rozsáhlý, není z něj zřejmé, o co jde. Ty máš možnost měnit kanál u tří síti?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Ano, u tří sítí. Zrovna toto je dle mého z dotazu zcela zřejmé. Takže ono asi půjde o to, jak JE KOMU CO zřejmé a kdo má chuť přemýšlet nad dlouhým čtením. Na tom není nic špatného, nejsme nikoho otroci. (;

Tři jasné body:

  1. smysl změn kanálů
  2. důvod k témuž, když router může měnit kanály automaticky
  3. vliv „autozměn“ na časté, i když chvilkové výpadky sítě

zjentek

Hlada, abys doma zbytečně nevrtěl hlavou, jak je něco takovýho možný, tak naznačím: Kdo za sítě platí poplatky, ten jimi disponuje. V tomto případě já. Kdo vše je využívá je druhotná záležitost.