paul1

Jak je to s trvalkami – stříhat, nebo ne?

Už delší dobu pátrám po tom, či je správnější stříhat trvalky (skalničky, bylinky …) na podzim, nebo až na jaře. Předtím jsme stále na podzim ostříhali všechny trvalky asi tak na 15 cm a zbytek jsme potom ostříhali na jaře. Narazil jsem ale na názory, že je lepší nechat trvalky přes zimu tak a stříhat je až na jaře, prý je to chrání před vymrznutím. No při předcházejícím způsobu – stříhání na 15 (10 u nižších rostlin) cm se nám moc nestávalo, že by rostliny vymrzly. Když se to stalo, tak jsme to přičítali spíše vyschnutí.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na druhu. Stříhám trvalky a podzim, na jaře pak upravím Mám ráda přes zimu uklizenou zahradu.

Stalo se mně u rudebikií a zahradních kopretin, že jsem je ostríhala pozdě, semena z květů zanesl vítr i k sousedům. Máme zhradu plnou kopretin, když odkvetou, rudbekie jsou všude.

Ještě se rozmnožily fialky, na jaře je půl zahrady pokryté fialovým kobercem .Ale ty nechávám osudu.

Více v odkazu.

https://izahrad­kar.cz/zahrada/o­krasne-rostliny/kvetiny/se-zime-starat-trvalky-podzim-predjari/

Další odpovědi
da ny

Suchou, nadzemní část jsme stříhali na podzim
Některé trvalky jsme na zimu přikrývali chvojím
V některých TV pořadech radí zahrádkářům obě varianty.
Bývá řeč o konkrétní bylince, to už moc nevnímám. Zahrádku již léta nemám.

nyjono

Asi jak které. Něco stříhám po odkvětu, něco až na jaře.
Když potřebuju poradit, zeptám se na FB skupině – Zahrada je moje hobby.
Je tam hodně lidí a rádi se podělí o zkušenosti.

Emefej

Stříháme vše až na jaře. Poradil mi to zahradník, některé trvalky podzimní stříhání dovede i zahubit, nám takhle odešel klematis.