orwell

Jak je to tedy s těmi galaxiemi?

Rudý posuv ve světle přicházející z cizích galaxií údajně svědčí o vzájemném vzdalování galaxií (rozpínání prostoru mezi nimi). Prý se ale má naše galaxie za 4 mld. let (ode dneška:-))srazit s galaxií M31 (Andromeda). To by znamenalo, že v jejím světle k nám přicházejícím by měl být zjištěn fialový posuv, neboť se k nám přibližuje. Ale o zjištěném fialovém posuvu, který by tomu odpovídal, jsem nikde zatím neslyšel, ani nečetl. Znamená to tedy, že ne všechny galaxie se od sebe vzdalují?

Nejlepší odpověď
arygnoc

podľa meraní dochádza skutočne ku rozpínaní vesmíru.

ale to neznamená, že niektoré objekty sa k sebe nemôžu približovať.
všetko záleží na bode pozorovania – takže i naša galaxia a galaxia m31, ktoré sa k sebe približujú (spolu s dvoma satelitnými trpaslíčimi galaxiami galaxie m31), sa zasa od iných obejktov vzďalujú.

o rozpínaní vesmíru hovorí kozmológia, ktorá pracuje s rozmermi a časmi skutočne vesmírnymi (miliardy ly, miliardy rokov) , kdežto na našu skupinu galaxií sa vzťahujú aj iné vplyvy na vzájomný pohyb galaxií a hviezd (napr rotovanie okolo spoločného ťažiska galaxií v skupine galaxií) – nie pre nejakú výnimočnosť, ale pre našu pozíciu pozorovateľa.

ak vo vlaku vykonáte pohyb na zabitie muchy, vzájomne sa z muchou približujete, ale od nádražia sa vzďalujete a váš pohyb ruky z hľadiska posúdenia pohybu vlaku je zanedbateľný, bezpredmetný. a tak to je i >s tými galaxiami<.

posun opačný k červenému (rudému) sa nazýva modrý posun (nie fialový, i keď v angličtine sa používa niekedy termín >purple shift<).
i keď zriedkavo, predsa len sa v vyskytuje (v astronomických merítkach).
ďalej sa pozoruje modrý posun pri objavovaní exoplanét – mení sa rýchlosť vzďalovania pozorovanej centrálnej hviezdy (vzhľadom k nám) pôsobením gravitácie obiehajúcej exoplanéty (z toho možno odvodiť hmotnosť exoplanéty – napr 51 Pegasi b).
(vzájomný) modrý posun môžeme sledovať i u špirálnych galaxií, kedy sa ramená galaxie k sebe navzájom približujú.

a prípadov modrého posunu je rozhodne viac.

posudzovanie makrojavu (rozpínanie vesmíru) javmi z mikropriestoru (napr. skupina galaxií) vedie práve k takýmto mylným výkladom.

;-Q