Alesh

Jak je to teď s tou DPH u pozemků?

Pokud se nepletu, tak od 1. 1. 2016 se má platit DPH u pozemků 21 %. Ale neplatí to vždy a všude, resp. kdy se tomu dá vyhnout. A pokud tedy řekněme, že za určitý pozemek je nutná DPH zaplatit, kdo to platí, když ve smlouvě bude napsáno, že se cena je např. 1 mil. Kč. Tuto částku zaplatí kupující prodávajícímu. Ve smlouvě o DPH nebude ani slovo a kdo, jak a po kom bude vymáhat zaplacení DPH? Zkrátka, jak celý ten proces funguje?

Tak jsem teda ještě serfoval a vypadá to vypadá, že to nebude tak žhavé, neboť mi šlo o prodej mezi fyzickými osobami.

DPH budete platit v případě, že pozemek zakoupíte od plátce DPH. Tím může být firma nebo například soukromý developer. Pokud se však rozhodnete zakoupit stavební parcelu od soukromé osoby, DPH vám vyměřeno nebude a zaplatíte stejnou částku, jako v roce 2015.

http://www.po­zemkyafarmy.cz/ma­gazin/stavebni-parcely-v-roce-2016-podrazi-k-cene-pripoctete-21-dph-88.html

Nejlepší odpověď
mosoj

Předpokládám, že to nemáš jako podnikání.

DPH s platí vždy ze stavebních pozemků. Definice stavebního pozemku byla v roce 2016 zpřísněna.

..........."U po­zemků se upřesňují podmínky pro uplatnění osvobození od DPH při jejich prodeji. „Osvobodit od DPH lze pozemky, které netvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí a současně nejsou stavebním pozemkem. Pozemky, které jsou objektivně určeny k zastavění, budou podléhat DPH,“ říká Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Stavebním pozemkem bude totiž i takový pozemek, na který (zatím) není vydáno stavební povolení nebo souhlas s provedením stavby. Zcela postačí, že je tento pozemek předmětem správních úkonů vedených za účelem zhotovení stavby, případně jsou v jeho okolí prováděny (nebo byly prováděny) stavební práce za účelem zhotovení této stavby. Dojde tak k zásadnímu rozšíření okruhu pozemků, které do kategorie stavebních pozemků budou náležet. Jsou-li k hranici pozemku přivedeny inženýrské sítě (přípojky), pak se bude po 1. 1. 2016 jednat o stavební pozemek. A převod takového pozemku bude podléhat DPH.

Zdroj: http://moneymag­.cz/ekonomika/5461-shrnuti-zmen-pro-2016-dph-u-pozemku-ci-skolkovne

DPH odvede prodávající Finančnímu úřadu ať máš v kupní smlouvě napsáno co chceš. Domluvená cena obsahuje již DPH. Kupující ji zaplatí a ty ji poctivě odvedeš státu.