Boy 13

Jak je to se ZP u studentů vydělávajících si na DPČ?

Kdyz jsem student stredni skoly a pujdu si vydelavat na DPC, musim to ohlasit zdravotni pojistovne? Cetl jsem, ze do 3000,– kc se zdravotni neodvadi. Ale co kdyz si vydelam vic nez 3000,– a druhy mesic mene nez 3000,–? Kdo bude ten druhy mesic platit zdravotni? Zase stat? Nebo musim na pojistovnu?

Odpovědi
ivzez

Podle školského zákona jste žák střední školy; studenti až na VŠ.
Nezaměňovat pojem student se statusem studenta! (Ten zahrnuje
žáky, učně a studenty.)

Vzhledem k tomu, že za Vás zdravotní pojištění hradí stát, budete je Vy platit
jen v měsících, v nichž si vyděláte nad .2.999 Kč měsíčně, a jnom.ze skutečně dosaženého výdělku.
Je ale nutné zaměstnavateli doložit potvrzení o tom, že jste žákem SŠ.

Tip:
Podepište u zaměstnavatele prohlášení k dani z příjmu a nebudete platit žádnou daň-

Edison

Pozmínky získání ZP najdeš v Zákonu o zbraních Zákon č. 119/2002 Sb.Zákon o střelných zbraních a střelivu a o změně zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, (zákon o zbraních)

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-119#cast1-hlava2-dil3

Dochy

Ověř si to jinde, ale domnívám se, že základ za Tebe platí stát a v případě že splníš podmínky pro platbu pojistného odvede to rovnou zaměstnavatel i bez Tvého přičinění.

pozn: Většinový názor je že na SŠ studují žáci, studenti studují na VŠ.