relux

Jak je to se známým příslovím ,,pýcha předchází pád''?

Nedávno jsem se zamýšlel nad tímto příslovím a došlo mi, jestli není řečeno špatně. Význam slova předchází je v kontextu chápáno jako předběhne, což v konečném výsledku znamená, že pýcha se tomu pádu vyhne, když ho předejde. To mě přivádí na řečnickou otázku: Nemělo by se spíše říkat ,,pýchu předchází pád''?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu máte toto přísloví vysvětlené

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/picha-predchazi-pad
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyznam-niobin-plac

Úsloví souvisí např. s Niobe.

„Niobé byla za svou pýchu, posměch a zpupnost proti bohům potrestaná Až teprve tento přísný trest dokázal zlomit pýchu matky, ale pozdě. Pozdní kamenný pláč opravdu nepomohl. N. pláče stále jako kamenná socha – symbol nešťastné matky.“

Předpona před- u slovesa znamená, že něco bylo dříve, tedy v tomto tvrzení byla napřed pýcha.

Kdo se chlubí a vytahuje, tedy je pyšný , špatně v životě dopadne. Pýcha, nadutost, přehnané sebevědomí se nevyplácí .a dotyčný skončí špatně . .

Platí, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Snad.

Toto přísloví je uvedené i ve Starém zákoně Pýcha jinak patří mezi sedmero hlavních hříchů.

Další odpovědi
Drap

Ne nemělo. Vykládáš si to mylně. Pokud nevěříš, buď důsledně vždy a všude pyšný a uvidíš sám.

Kelt

Já tomu rozumím takto . Pýcha (člověka) předchází (je podmínkou, způsobuje) pád, že dotyčný spadne, klesne. Fyzicky, duševně, jakkoli.
Kdo se povyšuje bývá ponížen. To je citát z Bible, z Evangelií. Tady je to lépe vysvětleno.

Frontinus

Ne, je to správně: Předcházet zde znamená že podmět (pýcha) se vyskytl dříve než předmět (pád).

Na druhou stranu přísloví jsou dost často jen přežívající plody dnes již neznámých „šmoulů Koumáků“, takže hlavní jejich význam je v tom, že jde o zažité fráze. Jejich význam se může lišit od doslovného významu, dobří řečníci někdy jejich formulaci pozměňují tak, aby dosáhli žádoucího zaujetí, naladění nebo třeba jen pobavení posluchačů (viz např. „pivo předchází pád“).

Answer Me

Ale právě, že v tom přísloví to slovo „předchází“ znamená „vyskytovat se pred necim“… pycha se vyskytuje pred padem (a z toho vyplývá, že pýcha přináší pád).

Kdyby to znělo „pýchu předchází pád“ to by znameno že 1. by byl pád a až pak pýcha.

annas

Samozřsejmě máte pravdu. Těžko někdo napřed „padne“ a bude na svůj pád pyšný.

led

Nájdu sa aj takí, čo svoj pád pyšne vysvetľujú ako svoj dosiahnutý cieľ.