bukovec

Jak je to se znaleckým posudkem pozemku?

Je vždy nutný znalecký posudek pozemku i při koupy 10 metrů čtverečních zahrady,nebo stačí geometricky vyměřený pozemek?

Odpovědi
Drap

Ano, je při koupi nutný. Z toho se vypočte jak oficiální hodnota pozemku tak výše daně.

Smlouvyzdarm

Ne, znalecký posudek není vždy nutný..... Vážení co odpovídáte – mnohé se již změnilo. Zákonné opatření senátu 340/2013 o dani z nabytí již také bylo novelizováno...... Za určitých okolností není třeba znaleckého posudku a je možné jít cestou tzv. směrné hodnoty, kterou si vypočte každý sám. Kdy je to možné je uvedeno v § 15, který kopíruji níže, abyste to nemuseli hledat (zdroj zákonyprolidi.cz). Ještě bych si dovolil poopravit Jiřího Bohumila, který píše „Na základě kupní smlouvy se platí daň z prodeje nemovitosti (bez ohledu na velikost a druh) a pokud by byla tato nižší než odhad, platí se z hodnoty odhadu, pokud je vyšší…“. Tak to již neplatí a cena stanovená znaleckým posudkem se nejprve vynásobí 0,75 a až potom se srovnává s cenou kupní uvedenou ve smlouvě (co je vyšší z toho se platí 4%). Stejným koeficientem se násobí i vypočtená směrná hodnota a opět se postupuje co je vyšší.
Mějte se
Jarda

§ 15
Směrná hodnota

(1) Směrná hodnota vychází z cen nemovitých věcí v místě, ve kterém se nachází nemovitá věc, ve srovnatelném časovém období s tím, že se zohledňuje druh, poloha, účel, stav, stáří, vybavení a stavebně technické parametry nemovité věci.

(2) Směrná hodnota u zemědělského pozemku vychází výlučně z ceny určené podle bonitovaných půdně ekologických jednotek a u lesního pozemku ze základní ceny určené podle souborů lesních typů, pokud tyto pozemky

  1. nejsou zastavěny,
  2. netvoří funkční celek se stavbou nebo jednotkou,
  3. nejsou územním plánem nebo regulačním plánem předpokládány k jinému využití a
  4. nejsou na základě vydaného rozhodnutí nebo souhlasu podle stavebního zákona určeny k zastavění.

(3) Směrná hodnota se určuje u

  1. pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, stavba pro rodinnou rekreaci nebo stavba garáže, a u pozemku tvořícího s těmito stavbami funkční celek,
  2. stavby rodinného domu, stavby pro rodinnou rekreaci nebo stavby garáže, nejsou-li tyto stavby součástí pozemku ani práva stavby, a u pozemku tvořícího s těmito stavbami funkční celek,
  3. jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a u pozemku tvořícího s touto jednotkou funkční celek,
  4. nemovité věci tvořící příslušenství k nemovitým věcem uvedeným v písmenech a) až c),
  5. pozemku,
  1. na kterém není trvalý porost s výjimkou náletové dřeviny nebo živého plotu,
  2. na němž není zřízena stavba s výjimkou oplocení nebo zpevněné plochy do 25 m2 a
  3. k němuž není zřízeno právo stavby.

(4) Jde-li o nemovitou věc podle odstavce 3, směrná hodnota se neurčuje u

  1. lesního pozemku s lesním porostem,
  2. pozemku, který je vodní plochou,
  3. stavby hromadné garáže a u pozemku, jehož součástí je stavba hromadné garáže,
  4. nedokončené stavby nebo jednotky a u pozemku, jehož součástí je nedokončená stavba.

(5) Pro určování směrné hodnoty u pozemku je při nesouladu mezi druhem pozemku uvedeným v katastru nemovitostí a skutečným stavem rozhodující skutečný stav.

(6) Ministerstvo financí stanoví vyhláškou postup určení směrné hodnoty.

autacek

Nutný k čemu ?

Jestli ho nepotřebujete k něčemu Vy, nebo banka, tak není třeba.

Jiří Bohumil

Nejde pouze o znalecký posudek, ale také o cenu prodávané – kupované nemovitosti. Na základě kupní smlouvy se platí daň z prodeje nemovitosti (bez ohledu na velikost a druh) a pokud by byla tato nižší než odhad, platí se z hodnoty odhadu, pokud je vyšší, platí se ze skutečně zaplacené částky. A proto je potřeba tento znalecký posudek-odhad ceny, mít k přiznání daně.