pusinka50

Jak je to se zimními pneumatikami?

Nedávno mě dva známí přesvědčovali, že již rok nebo dva roky je zde povinnost nasadit autu zimní gumy od 1. listopadu do konce března.
Dnes jsem slyšela ve zprávách, že tato povinnost je pouze tam, kde je modrá značka se sněhovou vločkou a tam, kde může řidič předpokládat, že na silnici bude souvislá námraza a sníh. Tak jak je to podle zákona, ví to někdo? Kdyby bylo v listopadu všude slunečno a sucho, musím mít zimní gumy nebo ne?

Nejlepší odpověď
brillant

Existuje povinnost přezout na zimní pneumatiky v sezóně 2013/2014?
http://www.uplnez­neni.cz/clanky/e­xistuje-povinnost-prezout-na-zimni-pneumatiky-v-sezone-2013-2014/
http://www.au­toweb.cz/zakon-a-tzv-povinne-zimni-pneumatiky/

Další odpovědi
mosoj

Ano musíš, ale jenom tam kde je ta značka !!! Jinak platí to o té souvislé vrstvě sněhu.
Nemusíš je mít ani tehdy, když napadne sníh a ty počkáš až silničáři posolí a sníh roztaje !
Z vlastní zkušenosti ale zimní pneu doporučuji.

Alespoň vidíš jaké kraviny se v médiích publikují !!
Doplňuji:
To jsou revize komínů, kotlů, zimní pneumatiky, prostě kšeft je kšeft.

cukrar

pusinko, když Vám napíšu pravdu, spoustu lidí neuvěří, páč nečtou vyhlášky a zákony .

V uvedené datumu za značkou C15a můžete jet i na letních pneumatikách. Musíte mít v autě ale sněhové řetězy.
Kdo nevěří, ať čte.
http://www.za­kruta.cz/doprav­ni-znaceni/prikazove-dopravni-znacky/c15a/zimni-vybava/

Použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.

Co se týče silnic mimo značku C 15a (zimní výbava), tak v uvedeném datu zimní jen když je sníh a podobně.
Když (ne)bude slunečno v listopadu nic neřeší, důležité je to co leží na silnici.

Doplňuji:
Jen doplním, že na Tv NOVA před chvílí povídali takové nesmysli o značce zimní výbava.
Přesněji všechny televize od 18:30 vysílali podobnou zprávu a všechny špatně.

cochee

Jakékoliv dohady jsou přece úplně zbytečné. Stačí najít na netu vyhlášku č. 30/2001 Sb. o pravidlech provozu na pozemních komunikacích v aktuálním znění. Tam je přesně napsáno, co znamená dotyčná značka. O povinnosti mít (mimo značku) od listopadu do března zimní pneu zase hovoří zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 v aktuálním znění.

Tady bych si dovolil malou připomínku, vycházeje z presumpce, že zákon je právně více než vyhláška. Vyhláška dovoluje nahradit zimní pneu řetězy. Zákon však o řetězích nehovoří, pouze o zimních gumách. Takže mi z toho vychází, že pokud na silnici za značkou není sníh, můžu tam vjet sice s letními pneu, ale s řetězy (a vesele poškozovat povrch vozovky). Pokud tam sníh je, platí přednostně zákon, značka-neznačka (ledaže by značka platila jindy díky dodatečné časové tabulce) a se sněhovými řetězy (a zároveň bez zimních gum) tam nesmím.

GoCars.cz

Jednoduše je to shrnuto zde – http://www.go­cars.cz/magazin/po­vinnost_vymeny_zim­nich_pneumatik_se_kva­pem_blizi

cukrar

cochee, Vaše úvaha je trošíčku mimo, páč určitě nemůžete namontovat řetězy a vesele poškozovat silnici.
Můžete nahradit za značkou zimní pneumatiky sněhovými řetězy?
Přeji všem krásný dlouhý víkend.

cochee

Ale ta vyhláška mi to dovoluje (vjet tam místo se zimníma pneu s letníma, ale s řetězy). Nebo ne?

" „Zimní výbava“ (č.C 15a), která přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N8) v období od 1.listopadu do 31.března pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik…; použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů;…"

Mimochodem myslím, že bych si víc poškodil vlastní káru, než tu cestu…

cochee

Znění vyhlášky totiž nerozlišuje na rozdíl od zákona, jestli je nebo není na cestě souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Značka plus zimní období = jízda s M+S gumama nebo s řetězy. I kdyby bylo +30°C.