leporela22

Jak je to se zdravotním pojištěním při nevyplacení mzdy?

Dobrý den, mám dotaz ohledně nevyplacené mzdy za měsíc říjen a nejspíš i listopad. Firma je na pokraji exekuce, proto usuzuji že nedostanu ani výplatu za listopad. V prosinci nastupuji do jiného zaměstnání a chci se zeptat jak je to se zdravotním a sociálním pojištění při nevyplacené mzdy? Pokud nyní podám žalobu a dostanu se na seznam dlužníků, tak peníze možná někdy uvidím, ale hlavně mě zajímá zda musím zaplatit za tyto 2 měsíce zdravotní a sociální já? Děkuji jsme v tomto nový a posledních pár dní jsem si toho musel dost načíst, ale toto jsem nenašel.

Odpovědi
ivzez

Domluvte se se dvěma kolegy a obraťte se společně na úřad práce.
Pokud Vám pomůže, nebudete to muset řešit žalobou.

Drap

Zdravotní a sociální je povinností zaměstnavatele. Vyplacení mzdy, neni nutně spojeno s odvody. Pouze se tyto odvody ze mzdy vypočítávají. Nic se neboj, FÚ si to dokáže od zaměstnavatele vybrat.

autacek

To, jestli zaměstnavatel platí institucím to co má nemáš šanci zjistit. Pro tebe je důležité, že jsi u něj veden jako zaměstnanec a jsi tak i na socce a zdravce nahlášen. Sám za tohoto předpokladu nic platit nemusíš.