Kelt

Jak je to se závětí? Mohu být přítomný u jednání?

Matka s mým bratrem bydlí v domě, ale o nic se nestarají a je obtížné s nimi komunikovat. Obávám se, že v případě jejího úmrtí se budeme muset s bratrem starat o dům, i když já tam nemám bydliště, ale bratr ano. Je možné jít se domluvit s notářem společně s matkou, aby ta napsala závěť, ve které vše odkazuje bratrovi a že já se všeho vzdávám? Stačí, když se domluvím s notářem, společně sestavíme závěť a matka ji podepíše? Musí být všichni přitomni u notáře? Jak toto probíhá? Nemáte někdo zkušenosti? Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
dubraro

Tomu, co popisuješ, se říká „vydědit“. Zůstavitel může vydědit potomka pouze ze 4 občanským zákoníkem uvedených důvodů (specifikovaných v jeho ust. § 469 a odst. 1 písm. a) až d), a to jestliže:

  1. v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,
  2. o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně 1 roku,
  4. trvale vede nezřízený život.

Vzdát se dědictví ale můžeš ty sám při dědickém řízení. Po nějaké době po smrti zůstavitele (cca půl roku) vyzve určený notář dědice, aby se k němu dostavili k dědickému řízení. Již při této první schůzce můžeš říct notáři, že se vzdáváš dědictví, a vše zůstane bratrovi. Notář o tom učiní záznam a dále bude dědictví vyřizovat jen s ním.

Další odpovědi
Dochy

Pokud vím, přítomni být můžete, pokud s tím budou všichni souhlasit (tj u sepisování závěti s tím musí souhlasit matka – primárně je to její záležitost a notář by měl zajistit nezpochybnitelnost a aby závěť byla v souladu se zákonem). Nejsem si jist, zda rovnou může v závěti určit, že ty nic dědit nebudeš (bez vážného důvodu pro vydědění)

Ale pokud Ty s bráchou jste jediní dědici, jste plnoletí a jste na nějakém řešení dohodnuti, nevidím problém v tom dořešit to až v dědickém řízení. Ze zákona sice každému z vás náleží nějaký podíl, ale pokud se sami dohodnete na jiném přípustném vypořádání dědictví (tj. vzdáš se podílu ve prospěch bratra) neměl by s tím být žádný problém.

Drap

Jednodušší bude, nic nesepisovat, nikam nechodit a po úmrtí matky se vzdát děictví ve prospěch bratra.- Žádné dědictví nemusíš přijímat. Nemůžeš si však ponechat jenom část. Buď všechno, nebo nic.

ivzez

Toto bych neřešila závětí, ale darovací smlouvou,
jíž by matka dům převedla na Vašeho bratra a v níž
by si vymínila věcné břemeno dožití.

Vzdát dědictví se lze až v době, kdy půjde o dědictví
(až po smrti majitele).

Dochy

Drape: To je ale něco jiného. Odmítnutí dědictví bývá zpravidla kvůli dluhům. Pak vše převezme stát a snad z majetku umoří alespoň část dluhů. Ale pokud je víc dědiců, mohou se domluvit mezi sebou jak budou dědit… Klidně jeden auto, druhý barák, třetí květináč 😉