Bruneta84

Jak je to se zastavením v obci na křižovatce?

Může mi prosím, někdo vysvětlit, nakreslit nebo ukázat obrázek, jak je to v souladu s tímto? ''d) Na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru „T“ NA PROTĚJŠÍ STRANĚ VYÚSŤUJÍCÍ POZEMNÍ KOMUNIKACE, '' To znamená, že v obci na křižovatce tvaru T se nemusí dodržovat hranice křižovatky 5 metrů?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

I na „téčku“ se musí dodržet 5m, ovšem ne jak říká zákon v protilehlé straně.
Takže si to ukažme na symbolu písmene T:
Protože se u nás jezdí vpravo, takže dodržení 5m neplatí jen v případě jízdy z pravé strany vlevo. Z levé strany napravo to platí., stejně tak to platí ze spodní strany téčka.
Zde názorný obrázek:
http://www.ibe­sip.cz/cache/im­g/ba/--data--web--soubory--ridic--obr44.fitbox.x500­.y1000.r0.q90­.nr0.me2.jpg

Další odpovědi
L. da Vinci

Pokud si dobře pamatuji, tak stání na křižovatce ve tvaru „T“ není ničím omezováno, pokud tam není dopravní značení (stanoviště MHD, taxi atd.).

Dochy

Pokud se nemýlím, tak zde jde o křižovatku s rovnou hlavní a na ní vyúsťující vedlejší. V tomto případě mohou auta stát na kraji hlavní proti té vedlejší – zkrátka tam kde nepřekážejí výhledu ani případnému zatáčení delších vozidel.

Zažil jsem jako pasažér autobusu situaci kdy někdo s OA zaparkoval naprosto debilně v křižovatce – právě na kraji toho oblouku kde se silnice napojují. Autobus odbočující doprava ho sejmul bokem až někde těsně před úrovní zadní nápravy.