Kelt

Jak je to se započítáním brigády do odpracovaných roků?

Jako ročník 1960 bych za bývalého režimu si užíval důchodu, ale ještě musím předstírat, že pracuji, protože zaměstnavatel předstírá, že mne platí. Mohu si těch pár let odpracovat, nebo bych dělal na brigádě. Ale nevím, jak se ta brigáda počítá? Hodiny tam nebo jinde, to by mělo být stejné. Děkuji.

Odpovědi
Hufnágl

Budeš platit z brigády sociální pojištění? Pokud ano, promítne se ti to do důchodu.

Drap

Brigáda neni žádný oficiální pracovní vztah.

Hlada

Pro nárok na starobní důchod je potřeba splnit podmínku věku a doby pojištění. Nevím, co se myslí pod pojmem brigáda. Je lhostejné, kdo pojištění platí. Je také možné jít do předčasného důchodu nebo předdůchodu.

Předčasný důchod je velmi výhodný. Podle údajů z článku v odkazu se ztráta na důchodu srovná za 50 let a toho se málokdo dožije.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/finan­ce/clanek/lidi-v-predcasnem-duchodu-rychle-pribyva-nizsi-penze-jim-nevadi-40317302?seq_­no=1&source=hp&dop_a­b_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=z-boxiku&utm_cam­paign=null

Pepa25

Slovo brigáda současný právní řád nezná, to se používalo opravdu jen za bývalého režimu. Rovněž neumí pracovat s předstíranou prací.
Pro důchod je potřebná doba pojištění vč. případných náhradních dob (studium, pobírání příspěvku v nezaměstnanosti atd.). V pracovních smluv je člověk pojištěn u pracovního poměru (bez ohledu na rozsah), dohody o pracovní činnosti nad 3000 Kč měsíčně a dohody o pracovním poměru nad 10 tis. měsíčně.

elkon

Jestli máš normální pracovní poměr, tak není co řešit. Pokud zaměstnavatel za tebe odvádí vše co je třeba, dostaneš důchod bez problémů. Na stránkách MPSV ze dozvíš kdy půjdeš do důchodu. Vše kolem toho ti řekne i mzdová účetní.