Kelt

Jak je to se vznikem města, jaké jsou na to podmínky?

Město musí mít minimálně 5000 obyvatel. Jak takové město vzniká? Co je podmínkou vzniku? Kdysi se říkalo, že Havířov je nejmladší město, protože byl založen v roce 1970. Nebo je nějaké město ještě mladší? Děkuji.

Odpovědi
Mc Merkurion

… ne, nemusí: … V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. teta wiki: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9Bsto

Edison

Já spíš než na wiki v tomto odkážu přímo na zákon:

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-128#p3

Kepler

S počtem obyvatel to nesouvisí. Např. Kelč je město se 2000 obyvateli, zatím co vesnice jsou známy s větší populací. Souvisí to spíše se způsobem života obyvatel. Například Zubří, celkem nedávno obec s téměř 6000 lidí zažádalo o statut města a dostalo jej. Myslím, že proto, že je tam i průmysl a panelákové sídliště. Jinak je to furt díra bez výrazného centra. Hlavní roli tam hrály rozpočtové částky z vlády, které jsou pro města štědřejší.

Mc Merkurion

Keplere, jedná se o nový města, je plno historických měst, co maj málo obyvate, ale ty někdo na město povýšil, viz tetička wiki …

Edison

Keplere, nakoukni do toho zákona. Tam o tom píší, jak to je i s těmi počty obyvatel.

Kepler

Nicméně nic z toho, co jsem napsal, mou odpověď nevyvrací. Děkuji.