Josef II.

Jak je to se stropem v paneláku?

Dobrý den. Zajímalo by mne, jaký vliv na hluk/zvuk má snížení stropu v paneláku sádrokartonem, ovšem bez izolace. Domnívám se, že v takto vzniklé mezeře (vzduchová kapsa) bude docházet k šíření, neřku-li zesílení, vibrací zvuků od sousedů nahoře. Vím, že vata či podobné materiály mohou i částečně odstranit kročejový hluk, co se však stane, pokud mezi strop a sádrokarton nedám vůbec nic? Děkuji za příspěvky a přeji vám pěkný den.

Nejlepší odpověď
Kepler

Řekl bych, že to hluk taky omezí, i když ne tak jako akustická izolace. Jako každý přidaný materiál.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Vzduchovou mezerou se zvuk přenášet, ani zesilovat asi nebude. Je však nutno dobře (pružně-„silentbloky“) odizolovat nosnou konstrukci od stropu, na kterou bude sádrokarton uchycen. Tou by se zvuk pak přenášel na něj a pak do prostoru.
Jinak, pokud už budete sádrokarton instalovat, doporučuji opravdu na něj, před uchycením, položit zvukovou izolaci ze zvukově izolujícího materiálu (minerální vlna, polyuretan a pod.) Ten na „sádroš“ uchytnout třeba oboustrannou samolepící páskou, případně terčíky tmelu Mamut, aby Vám při instalaci z desky nesjížděl.
Nějaké způsoby, jak se zvuková izolace provádí viz obrázky v odkazu:
https://www.o­brazky.cz/?q=zvu­kov%C3%A1%20i­zolace%20stro­pu&fulltext&mm=2#ut­m_source=sear­ch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_term=zvukov%C3%A1%20­izolace%20stro­pu&utm_conten­t=obrazky

mosoj

Pomůže zvuková izolace z horní nášlapné strany. Jinak se to téměř mine účinkem. Zvuk se šíří zdí !!!

Klaproth

Izolováním stropu si moc nepomůžeš, přemluv souseda nad tebou, aby si odizoloval podlahu.

autacek

Předpokládám, že dojde k „bubnovému“ efektu, tedy že to bude ještě horší.

Drap

K zesílení nedojde, ale pokud nedáš zvukovou izolaci, tak ani nepomůže.

Jiří Bohumil

Josef II – pravda je, jak říká mosoj, že je lepší odizolovat zvukově podlahu nad Tvým stropem. To je jasné. Ale pokud jde o souseda, těžko jej k tomu nějak donutíš. A i kdyby jsi se nabídl, že vše zaplatíš, těžko jej přemluvíš k tomu, aby si nechal „rozvrtat“ byt. Jeho problém to není a tak spíš neuspěješ. To by jste museli být hodně velcí kamarádi. 🙂
To že se zvuk přenáší i do zdí, je sice také pravda, ale i pouze tou dodatečnou izolací stropu, ze spodní strany, se určitě dosáhne rovněž znatelného odhlučnění. A pokud jsi se rozhodl, že budeš dávat jen ten sádrokarton, náklad na tu izolaci už není tak velký a určitě se vyplatí.
Mosoj-Kepler, hoši, „pokud nejde o život, jde o hov.o“!

Josef II.

Dobře, tak pokud izolací stropu ničeho moc nedosáhnu, lze souseda nějak donutit k odizolování podlahy 😁 ?

Kepler

Jiří, souhlas, ale s jednou výhradou: zvuky se šíří právě díky existenci vzduchu. Šanci nemá jen ve vzduchoprázdnu.

mosoj

Souhlasíš a nesouhlasíš. Jako obvykle kecáš a nemáš pravdu. Tady se řeší kročejový hluk a nikoliv ve vzduchoprázdnu.

Kepler

Jako obvykle nevíš která bije. Za to ty máš vždycky pravdu, jako s tím štěpením vody na vodík ve spalovacím prostoru. Větší koninu jsem ještě neslyšel 🙂

mosoj

To je ta nula mezi jedničkami.