Altair-AC

Jak je to se slovy nervní a nervózní?

Já jsem byl vždy toho názoru, že nervozni člověk znamená, že je vyklepany, vystresovany, se zrychleným tepem a myslí na to co bude a nervní že je ten co se lehce naštve…

Jenže více lidí tvrdilo, že tyto slova znamenají to samé, čemuž nerozumím. Jak to je?

Nejlepší odpověď
annas

Nervní –

  1. (hovor. expr.) podrážděný, nervózní, neklidný
  2. (kniž .) citlivý, senzitivní

3.. (kniž. řidč.)energický (projev)

Význam 1 spisovný, použitelný v mluveném projevu., Významy 3. a 4 jsou dnes zastaralé. Užití záleží na kontextu.

--
nervózní = neklidný, podrážděný, rozrušený, napjatý.
Opakem jsou výrazy pokojný, nevzrušený, chladnokrevný

https://www.nechy­bujte.cz/

Původní význam nervní = mající jemné nervy, citlivě reagující, citlivý. Zastaralý výraz nervový.

Vztah přímo k nervům.

"nerv, nervový, nervní, nervstvo, ob. nervák, nervovat (se), vynervovat. Přes něm. Nerv tv. z lat. nervus ‘sval, nerv,
struna, tětiva’, jež souvisí s řeckým . neũron – šlacha, tětiva, šňůra

Nervózní – nervózní, nervozita. Přes něm. nervös,
fr. nerveus z lat. nervōsus ‘silný, svalnatý’ (viz :nerv). Dnešní význam v
evr. jazycích asi od 18. st., v souvislosti s terminologickou specifikací lat.
nervus."

Jilří Rejzek Etymologický slovník

Nervózní člověk trpí nervozitou, tedy jakýmsi duševním neklidem. Projeví se to jeho chováním, třeba má nejistý hlas, hraje si s prsty atd. Jiným neublíží, i když vypadá nejistě.

Nervní člověk – nespisovně nervák, hypochondr. Citlivé nervy znamenají, že jedinec reaguje na různá vzrušení třeba křikem, leccos rozbíjí, rozčiluje se atd. Jeho jednání je zpravidla negativní.

Další odpovědi
Dochy

Já bych řekl, že čistá synonyma to nebudou. Podle mně „nervozní“ je popis aktuálního stavu – je nervózní třeba předzkouškou nebo před svatbou, ..... Nervní je spíš charakteristika člověka, v některých případech možné synonymum k afektovaný. Já si pamatuju např. Chýlkovou typicky v rolích nervních žen. Nikoli nervozních
https://www.csfd­.cz/film/69385-pritelkyne-z-domu-smutku/prehled/
(jestli si dobře pamatuju)

Kepler

Podle SSČJ:
nervní:

  1. mající jemné nervy, citlivě reagující; citlivý, senzitivní
  2. řidč. pevný, energický

nervózní:
trpící nervozitou, neklidný, podrážděný, vznětlivý

marci1

Nervní: citlivý, mající jemné nervy. Spíše v kladném slova smyslu.
Nervózní: podrážděný, vznětlivý. Spíše v záporném slova smyslu. 🙂

Dochy

Marci: Já tedy to „nervní“ cítím spíš (spíš dost) v záporném smyslu. Zatímco to „nervozni“, přestože se může nepříjemně vztahovat k následující činnosti – až do té míry že to akci znemožní, mi nijak „nekazí“ tu osobu…