Altair-AC

Jak je to se slovem „rozložitý“?

Znamená to prý statný ,masivní atd.Ale někde bylo psáno „Bobík je rozložitý“ nebo „kniha je rozložitá“.Když je kniha rozložitá ,to je jako rozložená ,otevřená nebo pevná ? Předem děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Přídavné jméno rozložitý má několik významů, takže si je zkuste porovnat.

Přídavné jméno
1, rozložitý – na všechny strany se rozprostírající, rozsáhlý, prostorný.
Mám zde [v pokoji] rozložitou postel s batistovými záclonami. Wen.

2, široce rozrostlý, rozkladitý. Nejedno drobné šlechtictví zdobilo rozložitý její [rodiny] rodokmen. Bass.

3. v ramenou, v plecích mohutně vyvinutý, do široka urostlý. Hospodský založil ruce na rozložitých zádech. Leg.

Významy najdete v odkazu
http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=roz­lo%C5%BEit%C3%BD&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Bobík je rozložitý .- má široký hřbet, je statný.. Kniha je rozložitá – rozsáhlá, do široka koncipovaná – pojatá, rozvržená apod. .