Kelt

Jak je to se šlechtickými tituly? Po kolik generací to platí?

Tak další z mnoha zpráv, že zemřela princezna, pravnučka českého krále.
https://www.ex­tra.cz/zemrela-princezna-maria-galitzine-pravnucka-ceskeho-krale-bylo-ji-pouhych-31?utm_source=www­.seznam.cz&ut­m_medium=sekce-z-internetu.
No divím se, zda i pravnučka krále může mít šlechtický titul. Nějak nevím, kam zařadit aristokrata, arcivévodkyni. Kdo se v tom vyzná? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Máš v tom hokej. Některé země uznávají šlechtické tituly, jiné nikoli. To je celé. A nakonec to, že někdo je princezna ještě neznamená automaticky užívání toho titulu. Šlechtické tituly jsou prostě dědičné.

Další odpovědi
Kepler

V naší zemi byly šlechtické tituly zrušeny už v r. 1918. Král byl panovnický titul, princ jen v některých zemích, princezna nebyl šlechtický titul nikde. Titul uděloval vždy panovník a nebyl automaticky dědičný.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0lechtic­k%C3%BD_titul

ElonMusk

V každé zemi to mají jinak, u nás jsou šlechtické tituly zrušeny. Jen kníže nám očividně zůstává (a to nejen jeden!).
V dnešní době nicméně šlechtické tituly nemají příliš smysl, smysl měly, když panovník potřeboval po šlechtě bojovníky, a propůjčoval jim půdu. Šlechta (vazalové) měla velmi významnou funkci pro lenního pána (panovníka). V dnešní době, kdy máme profesionální armádu, a rentiéři si výnosy z půdy nechávají pro sebe (kromě zákonných daní), nemá šlechtický titul v zásadě význam.
To už je lepší mít vysokoškolský titul profesora, takový člověk, podle mezinárodního práva, v zásadě nepotřebuje passport, většina zemí automaticky uděluje azyl/povoluje vstup profesorům. A to se vyplatí:)