Kelt

Jak je to se psaním knihy z hlediska originality?

Chtěl bych napsat knihu, kde budou nějaké citáty, myšlenky jiných. Musím tam uvést vždy autora? A musím dotyčného požádat, aby mi dal svolení, že mohu jeho výrok, myšlenku, citaci uvést? Co se stane, když to neudělám. Mnozí autoři píší, že žádná část uvedené knihy nesmí být reprodukována bez souhlasu autora. Navíc já bych čerpal z českého překladu anglického, německého, ruského nebo jiného originálu a knihu bych napsal také v češtině. Kdyby se kniha přeložila do nějakého jiného jazyka a autor by si přečetl vlastní myšlenku, asi by mne mohl žalovat.
Jak je to vlastně s těmi autorskými právy?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud použiješ citát, musíš vždy uvést pramen (autor – případně překladatel, název díla, rok vydání, vydavatel…).
Pokud toto respektuješ, nezasahuješ do autorských práv (původního) autora a nemusíš jej žádat ani o souhlas (viz Zákon č. 121/2000 Sb., §31 – http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-121 ).
Samozřejmě nemůžeš ocitovat ´půl´ původního díla…
😉