Kelt

Jak je to s významem slovního spojení „postranní úmysly“?

Proč se říká: dej, děvče, pozor, aby neměl nějaké postranní úmysly.? Ale jemu nejde o to, co má děvče na pravém nebo levém boku. Jde mu o to, co má děvče přímo uprostřed. Tak proč ten výraz postranní úmysly? Odkud se to vzalo? Děkuji .

Nejlepší odpověď
Zvidatel

Postranní ve smyslu nečestné, záludné, nepřímé a skryté. Postranní jako vedlejší úmysl, ten který nadává jasně najevo – proto vedlejší.
Vzalo se to přímo od toho slova postranní. Je to jeho význam. Záludnost.

Další odpovědi
aliendrone

A nechápeš to špatně? ;) :D :D
Totiž – CO na napadá při pohledu na nějakou pěknou babu jako PRVNÍ, tedy primární úmysl? Předpokládám že nejsi z těch, co odpoví „Ježiš, s tou bych zpíval (tancoval, hrál pexeso etc.) celou noc.“ Myslím, že bys hned z první NAŠEL VHODNĚJŠÍ činnost, kterak tu noc s ní strávit. A to je primární, přímý úmysl.

Úmysl „postranní“ logicky musí být JINÝ od toho zřejmého, přímého, který se ZJEVNĚ nabízí. Abych dal příklad – podívej na zjentka. Jasně, jeho Emmička určitě neurazí, ale to není HLAVNÍ důvod „jeho lásky“. Nebo jsi snad pozoroval, že by se zjentek zamiloval sice do překrásné, duchem obdařené (a hlavně „přednostmi“ i „zadnostmi“) CHUDÉ dívky? ;) :D :D Ne? No vidíš, a práve v TOM jsou jeho „postranní úmysly“. ;) :D :D

Kepler

No, centrální úmysly by zněly blbě, takže se to takhle maskuje. Nakonec je to celkem výstižný eufemismus. Nejdřív pravou ruku na její levý bok, pak levou ruku na pravý a pak mocně přitáhnout…

annas

Viz otázka v archivu – postranní úmysly

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-kdyz-se-rekne-souslovi-postranni-umysly-tak-se-vetsine-lidi-automaticky-vybavi-nejaky-podraz-levotu-a-tak-dale

„Postranní úmysly = zprav. přen. (při usilování o něco) nejednat přímo, otevřeně, nýbrž po straně; přen. tajený, tajný, záludný: p. myšlenky, úmysly, motivy“
https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=pos­trann%C3%AD&sti=­EMPTY&where=hes­la&hsubstr=no

Podívám se ještě na etymologiii od J. Rejzka

strana, stranou, stránka, stránkovat,
stranový, straník, stranický, stranictví,
stranit, odstranit, postranní, ústraní.
Všeslovanské, straroslověnsky .strana – ‘země, kraj, strana’. Psl. *storna
je odvozeno od indoevropského *ster- ‘prostírat(se), šířit (se)’,

Původně tedy to, ‘co se rozprostírá, co se šíří. .

Předložka či předpona po- mají mnoho významů, některé už dnes nejsou jasné původem. např. ve významu od, pryč ( z prostoru, v němž se dotyčný nachází),

Později přeneseně, když je někdo pryč od toho druhého, pryč z prostoru, není ho vidět. Přenos z fyzické oblasti do duchovní – přemýšlím o něčem tajemném, tajném, často i špatném atd

Upřesňuji odpověď uživatel Zvidatel

„Vzalo se to přímo od toho slova postranní. Je to jeho význam. Záludnost.“

To není pravda. Příd. jméno postranní má i jiné významy, takže postranní není záludný, ale "postranní úmys"l je záludný, vznikl přenesením významů.

Postranní lišta je po straně. Postranní se užívá se v botanice, zoologii atd. Nejde o hlavní skutečnost, ale něco vedlejšího = konkrétnost.

Záludnost = abstraktní podstatné jméno, tudíž postranní úmysl je přenesený význam.