Avatar uživatele
Bronzový

Jak je to s vyživovací povinností u manželů?

V tom případě, kdy muž je dlouhodobě nezaměstnaný a nepřispívá na domácnost a žena pak požádá o rozvod. Může po ní muž chtít výživné? Nebo může žena manžela žalovat, že se vůbec nepodílí na chodu domácnosti?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Stručně ze Zákona o rodině č. 94/1963 Sb.

Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná.

Při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného, jakož i k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům povinného.

Také rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich.

S konkrétním problémem se obrať na advokáta.
Doplňuji:
Zákon o rodině už neplatí, nyní toto řeší Občanský zákoník 89/2012 Sb. v paragrafu 91. Ale obsah je v podstatě stejný.


Avatar uživatele
Registrovaný

Obávám se, že odpověď na Vaší otázku není zcela jednoznačná. Manžel může žádat co chce, v tomto případě, pokud se nedohodnete, rozhodne až soud zda by byl takový nárok oprávněný. Rozvedený manžel skutečně může žádat výživné po bývalém manželovi, ale pouze splnění konkrétních, zákonem stanovených podmínek. Dle mého názoru fakt, že nemá práci by sám o sobě postačující nebyl. Oporu v zákoně pro tato tvrzení bych hledal v příslušných ustanoveních NOZ, tj. §760-763 zákona č. 89/2012Sb. Žaloba aby se manžel podílel na domácnosti...mno, pokud nemá příjem, sotva mu někdo nařídí nucené práce. Poku by prostředky měl, pak by jejich užití mohlo být upraveno soudním rozhodnutím viz §728 NOZ. Dále by bylo možné soudním rozhodnutím dosáhnout zúžení nebo dokonce zrušení SJM, ale opět záleží zda jsou pro takové rozhodnutí dány podmínky viz §724 NOZ.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2168
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 934
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.