Smackdown

Jak je to s vytýkacími dopisy v pracovním poměru?

Co můžou a nemůžou kde už nemají právo, a co když to nepodepišu?

Nikoliv vytíkací dopisi, ale vytýkací dopisy.

Nejlepší odpověď
ivzez

Zákoník práce žádný „vytýkací“ dopis nezná.

Na otázku, „Co můžou a co nemůžou, kde už nemají právo“
bude možné odpovědět, až upřesníte, oč jde.

Zatím jenom obecně:
Každou písemnost podpisuje ten, kdo ji píše,
v tomto případě zřejmě zaměstnavatel.

Příjemce svým podpisem nevyjadřuje souhlas ani vůli,
jeho podpis je pouze potvrzením převzetí písemnosti.

Odmítnete-li na pracovišti podepsat doručovanou písemnost,
může si zaměstnavatel přivolat svědky a nechat si jimi podepsat,
že jste odmítl písemnost převzít.

Písemnost bude doručena (účinky nastanou), ale Vy můžete být
v nevýhodě, protože ji nebudete mít k dispozici (ne každý zaměstnavatel
by Vám ji v takovém případě nechal ležet na stole).

Další možnost je zaslání poštou. Pokud byste dopis nepřevzal, bude
datem doručení poslední den úložní lhůty. Ani v tomto případě byste
pravděpodobně písemnost nemusel mít k dispozici.
(Ne každý zaměstnavatel ji nechá po skončení úložní lhůty vhodit
do schránky, některý si nechá dopis vrátit.)

_____

Toto už je jenom odhad (musel byste uvést, oč jde):

Jestli jde o upozornění na nedostatky v práci a výzvu k jejich odstranění,
nebo o upozornění na možnost výpovědi, může následovat výpověď.

Další odpovědi
Kepler

Upřímně, dostat dopis, ze kterého by něco vyteklo, by mě dost vylekalo 🙂
Ne nadarmo se říká, že vytýkací dopisy jsou předzvěstí výpovědi. Vše o takových dopisech je zde: https://flek.cz/clan­ky/zakonik-prace/vytykaci-dopis-vzor
Dopis se předává do ruky a převzetí potvrdíš svým podpisem. Můžeš obsahu oponovat a žádat zaměstnavatele o vysvětlení, to je asi tak vše. Platnost dopisu se tím nezruší.