Anikitos

Jak je to s vydáním knih do zahraničí?

Vydává autor svou knihu v zahraničí skrz nakladatelství své rodné zemi, nebo osobně kontaktuje mezinárodní vydavatelství?

Jak by to pak bylo s výnosem za prodej knihy v zahraničí? Co vše by bylo v nákladech kromě překladu knihy a procentem zisku, které si nechají vydavatelství (+ asi DPH?)?
:)

Podotazka: podle čeho si vydavatelství určují kdo kolik dostane ze zisku… kolik nakl. a kolik autor..?

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne ani jedno. Napíše-li autor zajímavou knihu,
kontaktují jej překladatelé a nakladatelství sami/sama.

Výnos by závisel na podmínkách uzavřených smluv, DPH
(případně další daň) by závisely na úpravě té které země.

Nevím, jak se to má v zahraničí, ale u nás nemohou autorská
práva „přejít“ na nakladatelství ani na někoho jiného. (Autor se
nemůže vzdát autorského práva ani je na někoho převést.)

Je potřeba odlišovat autorské právo od práva majetkového.
Autor zůstane autorem i v případě, že se vzdá majetkového
prospěchu (úplně nebo ve prospěch např. nakladatelství).
To je ale něco úplně jiného než „přechod autorského práva“.

_____

Podle čeho si nakladatelství určují, kdo kolik dostane ze zisku?
Myslím, že podle odhadu úspěšnosti a prodejnosti knihy.
V případě očekávané vyšší prodejnosti může nakladatelství
autorovi nabídnout více.

Další odpovědi
Drap

Jsou možné obě varianty. Většinou si nakladatelství neurčuje nic ze zisku. Pokud si autor vydá knihu svým nákladem, zaplatí nakladatelství práci jak se dohodli. Většinu knih však vydává knihu nakladatelství a autorovi vyplatí dohodnutou odměnu .Většinou i autorská práva přecházejí na nakladatelství. Jen vyjímečně se stanovuje procento z prodeje. Při vývozu je to stejné jako při každém jiném zboží.

autacek

Doporučuji, nejdřív něco napište a zkuste vydat u nás.

K dotazu, jak se z vydavatelem finančně dohodnete, je jen Vaše věc (tedy včetně toho, kdo bude co za náklady platit, kolik bude vaše odměna, atd.).

Daňové hledisko je též různé stát od státu, případně je třeba ještě rozlišovat prostor EU a třetí země, nahlédnout též můžete do dohod o zamezení dvojího zdanění které si jednotlivé země uzavírají mezi sebou, bez ohledu na EU, navzájem.