zzzzz

Jak je to s výbuchem nafty?

Dnes bylo ve zprávách, že vybuchla nádrž na naftu.

http://www.no­vinky.cz/krimi/314866-vybuch-na-benzince-ve-zdibech-u-prahy-jeden-mrtvy-a-uzavrena-dalnice.html

Na primě říkali, že pracovali s kladivem a od něj to vybouchlo.

V autoškole mě učili, že se nafta musí zahřát na vysokou teplotu a až poté dojde k výbuchu (motor vznětový), a že benzínu stačí jiskra (motor zážehový).

Jde naftu zapálit jiskrou stejně jako benzín?
Doplňuji:
Já chápu, že pokud se někde nahromadí výpary do vyššího tlaku, tak to může bouchnout, ale lze tyto výpary z nafty zažehnout jiskrou?

Nejlepší odpověď
Drap

Nafta hoří podstatně hůře, nebo spíš chytá, ale páry mohou být i výbušné.

Další odpovědi

Za tyhle výbuchy můžou výpary, které se vznítí lehce..

mosoj

Aby byly páry nafty výbušné musí se pohybovat jejich koncentrace ve vzduchu od 0,6 do 6,5 procenta. Tuto koncentraci není problém samovolně naakumulovat v tak velkém zásobníku.
Zápalná teplota je od 55o C . Tu běžně vyvolá statický výboj z oděvu nebo ta jiskra od kladiva.
Je evidentní že nebyly dodrženy bezpečnostní předpisy. Nádrž měla být nuceně vyvětrána.
Doplňuji:
Pod koncentraci 0,6 % se neděje nic. Nad koncentraci 6,5 % to hoří jako nafta.

anonym

Mosoj je přesný, jen doplním, že HMV je nebezpečnější. Při otevření uzavřeného prostoru dojde spadnutí koncentrace do meze výbušnosti a neštěstí je hotovo. Pokud je mez u dolní hranice, tak může spadnout pod mez výbušnosti a nic se neděje.