bolak

Jak je to s vracením poškozených (necelých) peněz?

Co když budu vracet polovinu bankovky, například 52% z ní, vezme mi ji banka nebo nevezme? A pokud jo, tak kolik za ni dostanu?

Doplňuji:
mosoj: ale umíme, ale takhle je to rychlejší :)

Pak mám teda ještě poddotaz, když donesu 3/4 bankovky, jak bude bankovní úředník přesně postupovat? Co všechno si bude ověřovat?

A jak je to přesně s tím pravidlem „podle velikosti zbytku poškozené bankovky“? Když dodám část bankovky o vělikosti 1/10 pětitisícové bankovky, dostanu za ni 500,–?

Nejlepší odpověď
Funna

Jestliže část bankovky chybí, nebo je papírové platidlo roztrženo na několik částí, poskytují banky náhradu podle velikosti zbytku poškozené bankovky. Náhrada může být v plné nominální hodnotě bankovky, ale také žádná. Plnou hodnotu dostane majitel jen tehdy, když se dá z jednotlivých útržků složit celá bankovka, nebo je její zbytek větší než tři čtvrtiny původní bankovky. Přesná pravidla pro výměnu takto poškozených bankovek se řídí zmíněnou vyhláškou ČNB.

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/42887-kolik-dostanete-za-roztrzenou-bankovku

Další odpovědi
mosoj

Neumíme vyhledávat na netu ?
Bankovky vyměňuje pouze ČNB !

http://www.pa­ratdnes.cz/2011/10/­POZOR-novy-zakon-o-poskozenych-bankovkach.html
Doplňuji:
http://www.cnb­.cz/cs/platidla/ban­kovky/poskoze­ne_bankovky/

Bobík147

Platí pravidlo poloviny – když je z bankovky více jak polovina, tak vám jí v ČNB vymění za celou se stejnou hodnotou. Pokud je jí méně jak polovina, máte smůlu.

Andre5000

Je to tak, jak píše FUNNA. Ještě bych doplnil, že úřednice bankovku položí na jakýsi papír se čverečky a podle toho, kolik celých čtverečků bankovka pokrývá vyplatí náhradu.