Kotja

Jak je to s volnem ve zkušební době?

Můžu ho dostat? Nebo si nemám plánovat žádné cestování i když si teď práci teprve hledám, protože, co kdybych ji našel a vyšlo to tak, že naplánovaný zájezd by byl ve zkušební době.
A co volno na dávání krve?
Doplňuji:
Takže kdyby za mnou v lednu přišel brácha a řekl: „V srpnu plánujeme jet na vodu. Nechceš jet s náma?“ Tak já bych měl odpovědět „Ne, hledám si práci a co kdybych ji našel a nastupoval mezi červnem a srpnem“?
To mi příjde unfair a měla by se založit nějaká organizace, která by hájila zájmy zaměstnanců.

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží na zaměstnavateli. Volno ti může dát, ale záleží jen na něm. Pokud by jsi nastupoval do zaměstnání a měl předem dohodnutou cestu, je vhodné na to upozornit a zkusit se dohodnout. V případě že zaměstnavatel nesouhlasí, zájezd zrušit. Většina zaměstnavatelů však většinou vyjde vstříc. Volno na darování krve máš právo, ale vím, žer někteří zaměstnavatelé i toto neradi vidí.

Další odpovědi
anonym

Ad Doplnění:
…„To mi příjde unfair a měla by se založit nějaká organizace, která by hájila zájmy zaměstnanců.“…
Podle zákoníku práce máš na dovolenou u daného zaměstnavatele nárok po dopracovaných 60 dnech v daném roce – což jsou cca tři měsíce.
Tedy vrámci tříměsíční zkušební lhůty na dovolenou nemáš nárok – a ty chceš založit „nějakou blabla“???
ROFL
Mno – mám pocit, že ty, pokud vůbec něco hledáš, hledáš zaměstnání – ne práci…

anonym

Tak se taky zkus vžít do role zaměstnavatele. On tě příjme k sobě do firmy a ty jen co nastoupíš, začneš prudit s volnem, ať jde, o co chce. Musíš si uvědomit, že za ty tři měsíce on kouká hlavně na to, jak ty pracuješ, jestli teda s plným nasazením, nebo si jen koukáš na hodiny, kdy ta hrůza bude už za tebou a pryč…On musí vidět, že ty o tu práci máš opravdu zájem, že chceš být v tom, co děláš dobrý.
Takže já bych doporučovala, až si náhodou najdeš práci (já ti ji moc přeju), obeznámit s tím faktem i své přátele, vysvětlit jim, že máš novou práci a prostě s volnem jen tak brzy nemůžeš počítat, leda by byla nějaká celopodniková (nebo jak se to řekne) dovolená, což je dost pravděpodobné, pokud bys tam nastoupil začátkem léta, v době dovolených. Nejsi v tom sám, to je běžná věc, že si tu práci musíš zasloužit, nikde není psáno, že si tě tam nechaj, když budeš remcat kvůli volnu – můj názor

Dochy

No ono je to s tou dovolenou takové zajímavé. Sice nemáš nárok, ale i po zkušebce termín dovolené určuje zaměstnavatel. Takže dovolená ve zkušební době je zcela na zaměstnavateli úplně stejně jako po zkušebce. Pokud se se zaměstnavatelem nedomluvíš, máš smůlu. Pokud se domluvíš, nic není problém. Pokud bys měl naplánovanou dovolenou v termínu předpokládané zkušebky, bylo by vhodné se domluvit ještě před nástupem do zaměstnání.
Doplňuji:
Tak jak se tu někdo ohání zákoníkem práce (a 60 dny bez nároku na dovolenou), tak doporučuji prostudovat. Není tam nic o tom, že by nárok na dovolenou nebyl. Vypíchnu pár bodů (kráceno):

P101: zaměstnanec který odpracoval v roce alespoň 60 dnů má nárok na dovolenou za celý rok, nebo 1/12 roční dovolené za každý odpracovaný kal. měsíc.

P104: zaměstnanec, který v kal. roce odpracoval méně než 60 dnů má nárok na 1/12 roční dovolené za každých odpracovaných 22 dnů.

P109,1: Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik nároku na dovolenou, jestliže lze předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

Důsledek: Jak jsem říkal. Zaměstnavatel může nařídit dovolenou prakticky kdykoli a vše je jen na domluvě. Právo zaměstnavatele dokonce je nenařídit vám dovolenou, kterou jste si v lednu naplánoval na červenec, přestože u něj už 10 let dřete. Pokud vám ji nařídí (tedy na dovolené se domluvíte) má právo vás z vážných provozních důvodů odvolat (ale má povinnost proplatit náklady, které vám tím vznikly)

ivzez

Ve zkušební době je to s volnem dost problematické.
Na volno kvůli darování krve máte nárok,
ale pokud budete chtít volna více,
nejenže Vám je zaměstnavatel nemusí poskytnout
(čerpání dovolené určuje on),
ale navíc se s Vámi může na konci zkušební
doby rozloučit.

Takže já bych doporučila dovolenou začít plánovat
až po skončení zkušební doby.
I to darování krve bych radši posunula.
Doplňuji:
Dochy, ano, zaměstnavatel může určit čerpání dovolené
i zaměstnanci, který ještě nesplnil podmínku
pro vznik nároku na dovolenou, jstliže lze předpokládat,
že zaměstnanec podmínku splní do konce kalendářního
roku nebo do konce zaměstnání.

U zaměstnance ve zkušební době však není jasné,
jak dlouho bude zaměstnání trvat a zda mu vůbec
na nějakou část dovolené vznikne nárok…

Zkusme se na situaci podívat z druhé strany:

Jak dlouho bychom byli ochotni zaměstnávat
pracovníka, který už v průběhu zkušební doby
hledá možnosti/důvody, jak v práci nebýt?

Vrátím se k původní otázce:

Pokud jde o vodu s bratrem, klidně se s ním domluvte
s tím, že pokud najdete práci, nebudete moci jet …

Určitě bych v této situaci nekupovala zájezd od CK.
S tím bych počkala, až budu znát termín nástupu
a na dovolenou radši jela před násttupem.

Pokud by Vám zaměstnavatel ve zkušební době
dovolenou nedal (není to jeho povinnost), bylo
by celé storno jenom na Vás.

horke-kakao

Tak hlavně někteří zaměstnavatelé dají zkušební dobu 1 měsíc, což už je na pohodu.

Kotja

2 mowla:
Co jsem měl na mysli, bylo, že mi vadí: Já s velkým předstihem odmítnu pozvání na vodu, protože MOŽNÁ budu v práci ve zkušební době.
Nevadilo by mi, kdybych to měl jisté.

anonym

  1. protože nevíš, zda budeš nebo nebudeš mít volno, pozvání na vodu přijmi ´podmínečně´ (kdyby sis – nedejbože, zlomil v dané době nohu, taky bys nejel)
  2. „voda“ – tak, jak ji znám, nevyžaduje žádné velké investice a pokud vůbec, pak jen minimální ´předplatbu´ – takže pokud bys chtěl, ale nejel, nijak výrazně tě to neomezí či nepoškodí
  3. s každým zaměstnavatelem se lze do jisté míry domluvit

Ale jak už jsem psal – podle Zákoníku práce na dovolenou v prvních cca třech měsících nemáš nárok (pokud by ti ji zaměstnavatel přesto ´přiznal´, bude to jeho dobrá vůle) – takže se prostě jen řiď daným zákonem.
Koneckonců – vždycky máš právo práci nepřijmout, jde jen o to, jak si nastavíš priority.