Disraeli

Jak je to s vlky a tou jejich „věrností“ a monogamií?

Nejčastěji jsem se setkal s tvrzením, že vlci jsou věrná zvířata a partnera mají na calý život. Několikrát jsem ale taky narazil na informace, že pouze „alfa pár“ má ve smečce právo se množit a tvořit pár (teda alfa a jeho družka) a párkrát jsem taky narazil na to, že alfa jediný se může rozmnožovat se samicemi ve smečce (tedy se všemi a ne jen s jednou).
V různých dokumentech, co jsem viděl, to tvrdili odlišně. Které z těchto tří tvrzení tedy platí? Nebo snad za jistých okolností platí všechny (podle situace, místa, druhu vlků,…)?

Nejlepší odpověď
Drap

S vlky je to v podstatě tak jak jsi napsal. O žádnou věrnost, tak jak to chápou lidé však nejde. Vše je založeno na alfa páru. pokud však jeden z nich zahyne, či dosáhne vysokého věku nebo z jakýchkoli jiného důvodu nemůže plnit svou funkci, je okamžitě nahrazen jiným členem smečky. Pravda je že alfa pár se páří mezi sebou, neni až tak vyjímečné, že alfa samec se spáří z jinou fenou ve smečce. Hraje tam celá řada faktorů, od velikosti smečky, přes dostupnost potravy, jaké májí teritoriální možnosti vzhledem k jiným smečkám a podobně. Díky instinktu vlků panuje v každé smečce přesně daný sociální systém a z toho by jsme si mi, lidé mohli brát příklad.

Další odpovědi
annas

Podívejteš se do archiovu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-vlk-samotar-kdyz-vlci-ziji-ve-smeckach

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/clovek-cloveku-vlkem-nebo-spis-clovek-cloveku-clovekem-vzdyt-vlci-jsou-oproti-cloveku-zcela-neskodna-zvirata

Vlk – monogamie znamená moc
Sedmi až dvanáctičlenné smečce šéfuje alfa pár, který také určuje sociální strukturu skupiny. Jde o nerozlučnou dvojici, která jde příkladem ostatním. Mívá štěňata jednou za rok a vyznačuje se věrností do konce života jednoho z nich. Vdova nebo vdovec si pak hledá náhradu.

https://www.pro­zeny.cz/clanek/i-zvirata-ziji-v-manzelstvi-7-monogamnich-druhu-55095

Život s vlky
kniha od: Lois autorka prožila mnoho roků mezi vlky

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/zivot-s-vlky-76055