Pavlitua

Jak je to s většími koly na auto než je psáno v technickém průkazu?

Dobrý den,
Prosím vás, chtěl jsem se zeptat, mám škodu fábii a mám na ní kola 14" a rozměr 165/70 tenhle rozměr mám také napsaný v technickém průkazu, chtěl jsem se zeptat kdybych si chtěl místo 14" tam dát vetší kola třeba 15" nebo 16" tak co pro to mám udělat abych je tam mohl mít a když mě chytnou policajti abych za to neměl pokutu a měl to psáno v technickém průkazu? To mě přepíší na technické kontrole nebo na úřadu kde registruji vozidlo nebo jak? Já doufám že to někde jde a když né zadarmo to přepsat do techničáku že tam můžu dát větší kola tak za nějakou tu kačku.
Díky za odpovědi.

Odpovědi
autacek

V technickém průkazu máš napsány i přípustné alternativní rozměry pneumatik. Pokud vozidlo pro daný rozměr homologováno není (lze zjistit též u výrobce), znamenalo by to nový proces homologace, což by se ti asi finančně nevyplatilo.

V opačném případě riskuješ jak problém na technické, tak případné plnění ať již z havarijního pojištění, tak povinného ručení, což není žádná legrace.

Pro přepočet, jaké pneu by bylo možno alternativně použít, můžeš využít tento kalkulátor: http://www.e-pneu.cz/rozme­ry_pneu.php , obecně platí, že by měl zůstat v součtu pneu a disku zachován současný obvod, tedy i průměr celého kola.

cochee

Něco jsem ti našel, viz zdroj, příspěvek od „miroslav1“ v 04.10.2006 – 21:39:17 – jak vidíš, je 7 let starý, tak nevím, jestli se legislativa nezměnila.

Zdroj: http://www.ga­lantweb.com/in­dex.php?topic=863­.0

GoCars.cz

Jak již tady bylo zmíněno, záleží na tom, co je v techničáku. Někdo tam má již 4 možné rozměry, někdo třeba jen jeden. Pokud tam je jen jeden, tak pak je potřeba sehnat kola, sehnat si typový list od těch kol. Zajet na STK a tam vše zkontrolují a kola zapíšou do TP. Žádné homologace nejsou potřeba, výrobce udává, jaké kola je možné použít a jaké né (třeba od 14 palců do 17 palců).

Domm

Musí ti to schválit přímo ve škodovce také jsem to řešil. Je lepší se na to vyprdnout a jezdit s tím co máš.

motobassak

Mám na dodávce předepsané pneu 205/70/15 (i ve velkém TP jen tento rozměr).
A mám na autě nazuto 225/70/15 a ani na technické a ani policajti nic. A to mě stavějí docela často. I na STK sem loni narazil na total cipy s velkým C a vadilo mu kde co (popraskaná manžeta u poloosy, u světel že se nehýbou motorky atd atd.), ale u gum jukl jen na vzorek jestli nejsou sjeté, nakže No Stress
I na osobáku mám napsaný v TP 175/70/14 a jezdím 185/70/14 a všude bez problémů. Ono taky platí že širší gumy = více styku s vozovkou a tím pádem i vyšší bezpečí.

karfigol

Nejlepší je jezdit s koly, které máš nebo si koupit stejný rozměr. Každopádně by to chtělo zeptat se specialisty, já kupoval alu kola na http://www.pne­uok.cz/m6/alu-kola/ a rovnou mi poradili s výběrem a věcma kolem

Pavlitua

a tak když mám v technickém průkazu psané 165/70 R14 a kdybych si sehnal kola 165/70 R16 tak jak by to bylo?

cochee

To je totéž, neměly by na tom autě být. Navíc v tomhle konkrétním případě by ti šel špatně tachometr a počítadlo kilometrů, protože to druhé kolo má o dost větší obvod.