Kelt

Jak je to s úpravou jazyků a gender?

Podle posledního sčítání se neuvádělo pohlaví. Takže jaké zájmeno se použije . On to řekl, ona to řekla, ono to řeklo. Některé jazyky mají jen mužský a ženský rod, čeština má i střední rod, stejně jako němčina. A jsou jazyky, kdy ve třetí osobě jednotného čísla je jeden výraz a není zřejmé, zda je to muž nebo žena – například finština, nebo madarština. Takže jak se to bude správně říkat. A třeba mi na to odpoví paní Novák, nebo paní Krátký, když se nemusí u nás používat přechýlená jména. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Všechny jazyky lze rozdělit na jazyky naprosto bezpohlavní, jako je angličtina, jazyky s malou dávkou pohlavnosti, jako je němčina, jazyky s dávkou značnější – jsou to jazyky románské – , a konečně jazyky důsledně pohlavní, což jsou v Evropě jazyky slovanské a s nimi čeština“ (EISNER, 1946, s .378).

Ale uvádím jen češtinu, která je jazykem fexivním, některé slovní druhy se ohýbají – časují nebo skloňují. Vyjadřují gramatické kategorie nižšího řádu, mezi něž patří rod, pád atd.

Vysvětlovala jsem to v této otázce , jak je to zatím v současnosti, Ale zda se něco změní, pokud se nebudou ženské tvary přechylovat, nevím.

Otázka

„Pokud se povinně nepřechýlí příjmení manželky třeba od pana Lišky, jak budou znít v češtině správné mluvnické pády?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pokud-se-povinne-neprechyli-prijmeni-manzelky-treba-od-pana-lisky-jak-budou-znit-v-cestine-spravne-mluvnicke-pady

Zatím to platí, jak jsem uvedla, zda se něco změní, netuším.

"Účelem přechylování je vyhnout se nejednoznačným větám, a tím předcházet nedorozuměním.

Nepřechýlené příjmení nelze skloňovat, nemusí tak být např. zřejmé, co je ve větě podmět a co předmět.

.U věty Smetana zavolala Svoboda nevíme, kdo komu, popř. koho zavolal.

Český slovosled není natolik gramatikalizovaný, aby mohl bez pomoci koncovek signalizovat větněčlenské vztahy.

Z nepřechýleného příjmení dále nepoznáme rod pojmenované osoby, např. ve větě Na návštěvu přijde Smith není jasné, zda čekat návštěvu pana Smitha, nebo paní Smithové."

Jak je to tedy v současnosti
Ten pan Liška, muž – ta paní Liška, žena.

Při skloňování nesmyl – k paní Lišce (jen zvířeti lišce) Znělo lépe jít k paní Liškové .

Paní Liška, manželka pana Lišky.

Navštívíme pana Lišku a paní Liška nebo (manžele) Liškovy. – 4. p.

(Manželé) Liškovi – 1. p. – nás zítra navštíví.

Jazykáři, mezi jiným dr. Oliva, bývalý ředitel ÚJCAV, apelují na zdravý rozum, aby ženy si ponechaly české příjmení a skloňovaly je.

Těžko říct, jak to dopadne.

Druhá skutečnost je, že poslanci nekonzultují své některé „jazyiové patvary“ s pracovníky Ústavu jazyk českého AVn jevyšším orgánem, který vydává pravidla, kodifikuje je atd. . Třeba žena generálka lídryně atd.

Dostala jsem vtipný mail. Někdy není poznat, zda jde o muže či ženu, tedy oslovovat „Osobo“!

Druhá možnost oslovení, které kdysi používali Voskovec a Werich mezi sebou, dnes je to slyšel mezi mládeži – „Vole“. Říká se tak i dívkám. Nikdo se nad tím nezamýšlí, slovo patří do slovní zásoby, byť jde o nadávku,

Proč? Přece vůl je vykastrovaný, takže bezpohlavní. Z pouhého příjmení pohlaví možná bez kontextu nebude poznat.

Další odpovědi
Ametyst

Velmi důkladně se přechylování věnuje toto video: aby bylo jasno, odkud vítr vane:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jMw2LsgY5g8

dubraro

Snadné to asi nebude. Bude se muset do věty vkládat zájmeno nebo jiné označení, ze kterého vyplyne gender příslušné osoby. A také se budou muset vytvořit označení a zájmena pro nové gendery.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

marci1

Ve sčítání 2021 se uváděla dvě pohlaví. 🙂

Pepa25

Otázka je nesrozumitelná: jestli nějaká otázka je nebo není na formuláři sčítání lidu přece nemá žádný vliv na mluvnické rody? A poslední větě: jak oslovovat ženy s nepřechýleným příjmením se tu nedávno řešilo, čeština to neumí, řeší se to opisem, ale pořád to zní divně.
Ametyst: na zmatenou otázku zmatená odpověď, to je asi nejlepší reakce 😉