Standaa

Jak je to s tou atmosférou a slunečním zářením?

Potřeboval bych pár věcí vysvětlit a pár si ověřit. V atmosféře je u povrchu nejtěžší, nejstudenější vzduch s velkou hustotou. V přibývající vejšce se hromadí teplejší vzduch smenší hustotou, protože je lehčía má tím pádem menší tlak. Proč je teda s přibývajicí výškou (na horách atd.) spíše zima?
Dále – sluneční záření nepředává teplo plynům – vzduchu, ale pevným tělesům – zem. povrchu. Takže vzduch se neoteplí ze slunečního záření, ale z toho, že otepluje zem. povrch (povrch přeměňuje slun. energii na energii tepelnou, kterou pak ohřívá vzduch u země a teplo stoupá výše. A pak oxid uhl. a vlhkost vzuchu zadržují teď už tepelnou energii v atmosféře aby neuniklo do vesmíru. A to je pak skleníkový efekt. Je můj popis správný?
A proč je ve větších výškách větší vítr?
Díky za odpovědi – jen pro chytré lidi 🙂

Odpovědi
www

Příliš mnoho podotázek.
Jen z hlavy:
Tvoje druhá podotázka odpovídá na podotázku první.
Skleníkový efekt v podstatě způsobuje nepřirozeně více CO2 v atmosféře.
Ve větších výškách je větší rychlost větru z důvodu otáčení Země a také proto, že vítr není ovlivňován terénem.
Více viz jednotlivé otázky na netu.

mosoj

Je to podstatně složitější.
http://geologi­e.vsb.cz/jeli­nek/tc-atmosfera.htm

Při povrchu Země snižují rychlost větrů, horstva.

Dochy

S tím skleníkovým efektem: hledej záření černého tělesa. Jde o to, že povrch slunce, který na nás „svítí“ má něco kolem 5000–6000 stupňů. Maximálně vyzařuje zkruba ve viditelném a pak v ultrafialovém a infračerveném spektru zejména blízkých viditelnému. Toto záření atmosférou vcelku dobře prochází, ultrafialové je částečně filtrováno.
Ale země nemá 5000 stupňů, ohřívá se na teploty řekněme –40 – +40°C, přitom pak vyzařuje maximálně ve vzdálené infračervené oblasti a toto záření je skleníkovými plyny odráženo zpět.