Jikra

Jak je to s tím šarlatánem?

Význam rčení „je to šarlatán“ většina z nás jistě zná ale nevíte kdy a odkud se k nám tento název dostal?Předpokládám že pochází z nějakého cizího jazyka,jestli ne tak se nechám rád poučit.

Nejlepší odpověď
quentos

babe má pravdu ve významu, avšak ne v původu. Šarlatán pochází z italštiny, kde ciarlatano znamená „kecal, tlučhuba“ – původně to býval prodejce dryáků, takže si jejich účinek musel umět patřičně „okecat“.

Jinou odpověď nabízí etymolog Hugh Rawson, podle nějž ciarlatano zmutovalo z cerretano, což je adjektivum odvozené od italské vísky Cerreto, odkud pocházelo mnoho pochybných prodejců papežských odpustků. srv. zdroj (v angl.): http://www.word-detective.com/2008/04­/11/charlatan/

Další odpovědi
Babe

Pochází to z francouzského charlatan. Myslím, že normálně to má podobný význam jako přírodní lékař, ale v pejorativním smyslu je to pro jakéhokoli podvoníka.