Kelt

Jak je to s tím made in? Vyplatí se to?

Samozřejmě, že vím, co to znamená. Ptám se proto, protože jsem si prohlížel barevné průpisky – mám zelenou, modrou, červenou a černou a označením Made in India. Byly snad nejlevnější na výběr. Ale my přece umíme takové tužky také vyrobit, tak proč je dovážíme a zrovna z Indie. Já samozřejmě nepojedu do Indie a i kdybych tam jel, tak si tam nekoupím takové psací potřeby. Komu se to vyplatí? Indii, mně, naší zemi? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Kdyby se to nevyplýcelo, tak to ve většině připadů nedováží (něco může být první/pokusný dovoz a podobně, ale i tak jsou většinou nějaké propočty, analýza trhu, poptávky a podobně. Někdy to může být počáteční risk s tím, že se neví, jak se to bude vyvíjet, jak se opravud zadaří).
Z těch, komu se to vyplatí, máš pravdu kromě tebe (pokud je nechceš/nepot­řebuješ). Česko, Indie, ta indická firma, co je vyrábí, dovozci a jiní a samozřejmě odběratelé u nás (kromě tebe). Česko a Indie z principu (kvůli volném trhu, protože z většího množství věcí, větší nabídky, většímu toku peněz, atd atd těží dodavatelé i odběratelé a tím i státy). Ale v první řadě jsou to ty firmy a lidé, komu se to vyplatí nebo příjde vhod. Že je něco „made in“ neznamená, že to vyrábí ten stát, ale nějaká jeho firma, která tam má sídlo a místo podnikání (nebo snadalespoň jedno z toho). Když opominu zrovna jen propisky, tak z principu (z celého hlediska) se to vyplácí i tobě, protože díky volnému trhu máš k dispozici nespočet množství, kvalit a za dobré ceny… tyhle propisk tvoří jen malinkatý dílek mezinárodního trhu. A v podstatě žádná část není zbytečná (i když se můžou prodávat úplně obyčejné věci), pokud se to jen trochu oplatí, někdo to kupuje a dovozce to za nějakým cílem dělá. Třeba je to propisková velmoc, která vyváží do celého světa. ;)

Vůbec nevím, o co jde, ale hádám, že z Indie sem nevýváží jen propisky a když tak jich určitě nebude jen pár. Jsou to často hromádné vývozy/dovozy (i na víc míst). Záleží, jak a přes co dováží, ale můžou to být tuny věcí. Náklady na cestu se v tom množství většinou ztratí. Zrovna cesta bývá často zanedbatelná… záleží jak u čeho. Obchoduje se napříč celým světem i my dovážíme takové „obyčejné“ věci do iných zemích a i české firmy podnikájí přímo v zahraničí.

Další odpovědi
Drap

Od někud dovézt musíme. My, kteří jsme různé tužky vyráběly pro celý svět, už nevyrábíme ani obyčejné tužky. Většinu výroby jsme právě levně prodali do Indie, ale i jinam.

plebs

Solo Sušice založil truhlář Vídeňák vyváželo se do 40 zemí světa přežilo to Rakušáky, skopčáky i komunisty.
Po Velkém hedvábném sametu a bojovném řínčení našich dědů a otců dozickými klíči / za pomocí elitních politiků uděláme na pět minut tmu a za tři roky předhoníme Rakousko / byla fabrika rozebrána několika akciovkami, většina zkrachovala, později byla ukončena výroba a moudří akcionáři stroje se ziskem prodali do Indie.
Nyní je návrh továrnu zbourat a o pozemek má zájem Kaufland.

paul1

Bude to pravděpodobně otázka výhodnější ceny při nákupu.

elkon

Může to být otázka ceny i kvality. A nelze říci, zda se označení vyplatí. Je to vizitka toho kterého státu.

da ny

Především se to vyplatí dovozci a prodejci. Cena je určena s ohledem na levnou poracovní sílu na straně výrobců. Kupující u některých výrobků „láci“ též rád ocení.
Před měsícem jsem koupila do práce hrnky za skla 400 ml, ke kávovaru. Doktor si dělává dvojité latté. Jeden hrnek stál 19 Kč (domácí potřeby, kde je mnoho zboží až předraženého). „Chlebodárce“ (zaměstnavatel) to komentoval slovy: „To se jim snad ani nemůže vyplatit to dovážet.“ ;)