kodl67

Jak je to s tím dědictvím?

Odkážu na otázku a doplním o dotaz.Pokud zemře v tomto případě dřív její druhý manžel,dědí část bytu i děti z jeho prvního manželství?Nebo zatím nikdo?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pokud-manzelce-zemre-manzel-vezme-si-druheho-kdo-dedi#discussion

Nejlepší odpověď
klumprt

Děti z jeho prvního manželství nezdědí nic. Pouze její děti.

Doplnění:

Tak si to shrňme:
„Pokud manželka s manželem vlastní družstevní byt, manžel zemře, rok po manželově smrti si manželka-vdova odkoupí byt do osobního vlastnictví, po sedmi letech se znovu vdá za druhého muže, kdo dědí byt v jejím výlučném vlastnictví, pokud manželka umře? Doplnuji -manželka zanechala po sobě dvě zletilé děti, s druhým manželem vlastní děti nemá, druhý manžel má děti z prvního manželství.“

Než začnou umírat, stav je takový, že ona vlastní celý byt, on z toho bytu nemá ani ň. Nedali to do SJM, o tom žádná řeč nebyla.

Dle nové verze zemře nejdřív on. Jí zůstává její byt jako dřív, nic se v tomto ohledu nestalo.
S jeho dětmi nemá ona nic společného, neosvojila si je, o tom žádná řeč nebyla.
Pak umře ona, jediní dědicové jsou její děti. Cizí děti nedědí.

Další odpovědi
ivzez

Nechtěla jsem odpovídat, protože už správně odpověděl Klumprt.
Ale pak jsem si přečetla chybnou Edisonovu odpověď…

Do dědictví po zesnulém spadá pouze polovina SJM
a majetek, patřící pouze jemu, nikoliv majetek jeho manželky.

Napřed by bylo nutné vyřešit SJM, potom dědictví.

Pokud by druhý manžel zemřel dříve, ohledně bytu se
nic nezmění → byt bude stále patřit manželce, po níž budou
po jejím úmrtí dědit pouze její děti.

pizlicka

Pokud zemře druhý manžel jako první, nikdo nic nedědí, protože byt byl nabit do osobního vlastnictví PŘED druhým manželstvím, tudíž i nadále zůstává v osobním vlastnictví manželky. Děti druhého manžela nedědí ani v případě, že by umřela jako první majitelka bytu, tudíž manželka. Pořád se byt dělí půl na půl mezi druhého manžela a její děti, a je fuk, že nemají SJM, že je byt pouze v jejím osobním vlastnictví. KLUMPRTE, mýlíš se. toto, co píšeš, že druhý manžel nedědí nic, protože není byt v SJM, platí pouze v případě ROZVODU. Smrtí bohužel zaniká jak vlastnické právo, tak SJM, a řídí se to podle dědické zákonné posloupnosti, kde dědí-manžel, její děti.....

Zdroj: https://finex­pert.e15.cz/jak-je-to-s-dedictvim-v-pripade-umrti-jednoho-z-manzelu

Edison

Klumprt se mýlí. Jeho děti dědí všechny.

Edison

Já jsem z tátova druhého manželství. Podíl v družstvu vyjádřený nájemní smlouvou k bytu byl v SJM mého otce a mé matky. Otec zemřel. Jasně, že polovina podílu patří mé matce, o druhou polovinu se dělily VŠECHNY otcovo děti. Řešení rozebírat nebudu, to sem nepatří.

pizlicka

Ano,u drzžstevního bytu,když zemře první manžel,patří podíl z poloviny manželce,a druhá polovina dětem.píšeš to zcela správně.

ivzez

Družstevní podíl v SJM je něco jiného než byt ve vlastnictví.

Možná, jste nečetl původní otázku ( https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pokud-manzelce-zemre-manzel-vezme-si-druheho-kdo-dedi ):

Šlo o družstevní byt, který si vdova po smrti prvního
manžela převedla do vlastnictví (už nejde o družstevní
byt) a teprve pak se podruhé vdala.

Edison

Jo… jasně… ještě kapku jinak… Polovina podílu patří mé matce, druhá polovina (tedy jeho celek) se dělí na další poloviny a to jedna mojí matce a druhá VŠEM jeho dětem, tedy i těm z jeho prvního manželství. Tedy 1/4 a 1/4 z celé hodnoty podílu (bytu) v družstvu.

Jsem možná tu první odpověď pomotal.

pizlicka

pokud má tvá matka byt družstevní,ano,po smrti jejího prvního muže,ona dědí polovinu podilu v družstvu,ty a tvůj sourozenec druhou polovinu.nebo vas muze matka z podilu vyplatit,coz je fakt malá částka,ALE-ja byla tak blbá,že jsem svůj podíl přenechala své matce s hláškou-maminko,byla bych nemorální,kdybych chtěla za tvého života svůj podíl,přeci nebudu dědit dvakrát.no…a za 7 let se milá maminka znovu vdala 😁

ivzez

Ještě jednou:
Nejde o družstevní byt, ale o byt ve vlastnictví, který
žena měla už před uzavřením druhého manželství.

kodl67

Já se spíš přikláním ke klumprtovi.
Podle mě jeho děti by byt/poměrnou část/dědily jenom pokud by nejdřív zemřela ona manželkaA to navíc až po smrti otce.To je ostatně už odpovězeno u původní otázky.Jeho děti by dědily pouze část věcí či peněz ze SJM.
Si myslím já teda.

pizlicka

moje matka s mým otcem,měli družstevní byt.Táta zemřel,a matka si od družstva odkoupila byt do osobního vlastnictví.než si jej odkoupila,mi děti,jsme ji náš podíl z družstva nechali…nu což blboučké děti 🙂 milá maminka,tudíž po smrti otcove odkoupením od družstva vlastní byt.po 7 mi letech,se ovšem znovu vdala,za druhého muže.protože byt vlastnila PŘED SVATBOU,je to jen a jen její majetek,který nespadá do společného jmění manželů.Proto mě zajímalo,kdo by po smrti mé matky dědil.bohužel,dě­dická posloupnost je jasná,a je fuk,jestli je to osobní vlastnictví-TO PLATÍ POUZE PŘI ROZVODU.smrt anuluje SJM automaticky,a dědictví se řídí podle zákonné posloupnosti-MANŽEL,DĚTI…atd.

pizlicka

moje matka s mým otcem,měli družstevní byt.Táta zemřel,a matka si od družstva odkoupila byt do osobního vlastnictví.než si jej odkoupila,mi děti,jsme ji náš podíl z družstva nechali…nu což blboučké děti 🙂 milá maminka,tudíž po smrti otcove odkoupením od družstva vlastní byt.po 7 mi letech,se ovšem znovu vdala,za druhého muže.protože byt vlastnila PŘED SVATBOU,je to jen a jen její majetek,který nespadá do společného jmění manželů.Proto mě zajímalo,kdo by po smrti mé matky dědil.bohužel,dě­dická posloupnost je jasná,a je fuk,jestli je to osobní vlastnictví-TO PLATÍ POUZE PŘI ROZVODU.smrt anuluje SJM automaticky,a dědictví se řídí podle zákonné posloupnosti-MANŽEL,DĚTI…atd.

klumprt

Jo, kdyby ten byt dali do SJM, tak by jeho děti zdědily čtvrtinu už jeho smrtí. Druhou čtvrtinu by dědila manželka a zbylou polovinu by získala při „rozdělení“ SJM.