Kelt

Jak je to s těmi pyramidami v Súdánu?

Inspiroval mne dotaz, kde že je nejvíce pyramid? A vychází to na Sudán. No divím se, proč do Sudánu nejezdí davy turistů jako do Egypta, když tam mají ty pyramidy. Do Egypta se jezdí obdivovat pyramidy snad více než sto let, ale že by Súdán byl vyhledávanou destinací, jsem nezpozoroval? Nebo do těch pyramid nikdo nesmí? Dnes jde všem o peníze a cestování se vyplatí. A že by ti Súdánci nepotřebovali turisty? Já tomu nerozumím. A někdo ano? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Súdán – pyramidy ve stínu Egypta

"Nic nevyvolá v okolí takovou vlnu skepse, jako oznámení, že chcete jen na dovolenou do Súdánu. O této zemi většina obyvatel v našich zeměpisných šířkách má jen představu v souvislosti s články o Dárfúru a s pouštěmi připomínajícími měsíční krajinu.

Některým možná vytane na mysli průvod Kleopatry ze slavného holywoodského trháku a skupina vypracovaných těl kušitských válečníků, kteří předcházeli jejímu triumfálnímu vjezdu do Říma. A to je snad jediný bod, kterým vešla hluboká súdánská historie do širšího povědomí. Občas se objeví v některém anglickém filmu s koloniální tematikou postava věrného a oddaného súdánského sluhy …jeho postava by dokonale ještě dnes zapadla do budovy koloniálního hotelu Grand Holiday Villa v hlavním městě Chartúmu na břehu Nilu, aby stejně jako kdysi pomohl královně Viktorii či Winstonu Churchillovi do jejich pokojů. Chartúm ještě stále nepřišel o genius loci vyplývající z koloniálního uspořádání nízkopodlažního města, které pomalu pohlcuje výšková unifikovaná sklo-ocelová architektura." atd.

Na cestě po Merojském ostrově

„Dnes je tu jen poušť, ale jehlanovité pyramidy připomínají, že kdysi dávno písečné pustiny obývala prosperující starověká civilizace. Pyramidy v Súdánu sice nejsou tak ohromující jako ty egyptské, ale za to jich na malém prostoru napočítáte přes dvě stě. Za vzestupem říše Kúš byla její poloha na křižovatce obchodních cest směřujících podél Nilu k Rudému moři. Vykopávky z přelomu letopočtu odhalily na Merojském ostrově, jednom z center starověkého království, rozlehlé bulváry, chrámy i přístaviště. Dnes vše pohřbívá písek pouště, která jen sem tam milosrdně ponechává místnímu obyvatelstvu ostrůvky zeleně. I když si těžko představíme místo s větší chudobou, přesto i do těchto končin pomalu proniká globalizace, jak se přesvědčíme v obrovské rafinérii v čínských rukou..“

Můžete zhlédnou i video.

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1185966822-n

Další odpovědi
Kepler

Ty súdánské nejsou tak atraktivní, jsou celkem malé. Svou roli hraje jistě i jejich cestovatelská dostupnost. Asi taky nejsou dost propagovány. To třeba k mexickým pyramidám se cestuje běžně, i když jsou ukryté v džungli. A jet do této nebezpečné země jen kvůli malým pyramidám? Nic moc navíc tato země nenabízí.