Avatar uživatele
Zlatý

Jak je to s rodnými čísly a počtem lidí? Je to vše podchyceno?

Každý člověk, když se narodí a ví se o tom, dostane rodné číslo. Z RČ se dá vyčíst datum narození a pohlaví, a pak jsou další 4 čísla, která se nějak určují. Správné RČ je takové, které po rozdělení do dvojic a sečtení, má dávat nějaké číslo. Takže v určitý den může být jen určitý počet čísel, který vyhovuje. Proto by mne zajímalo, co se děje, když se narodí více lidí v určitý den, než kolik je předurčeno rodných čísel. Nebo mohou být dva respektive více lidí se stejným RČ.Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Domnívám se, že čtyřmístné r.č. za lomítkem má většinou tvar 0XXX a pro určitý den existuje dostatečná rezerva, takže k duplicitě by nemělo docházet. Přesto k ní nedopatřením docházelo a došlo k ní i v mém případě - nějaký úřad mě obeslal a něco jsem musel doložit (už se nepamatuju). Naštěstí mé číslo bylo v pořádku. Jak se to řešilo u toho druhého nevím, nejspíš mu dali jiné číslo.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele
Zlatý

Poslední čtyři číslice se přidělují tak, aby bylo číslování pro každý den od 0000-9999.
https://www.mvcr.cz/…
Např. v roce 2018 se narodilo 114 tisíc dětí za celý rok, tudíž by nemělo dojít k duplicitě rodných čísel.
https://www.czso.cz/…
:-))


Avatar uživatele
Bronzový

Každé RČ musí splnit modulo11 (dělitelnost 11), prvních 6 číslic je daných a poslední nemůže být nula, ale nepodceňujte kombinatoriku: před chvílí jsem cvičně vygeneroval cca 900 možných platných rodných čísel pro dnes narozené chlapce + stejný počet pro dívky (liší se +5 u čísla měsíce). To je 657 tis. čísel ročně. V posledních letech se rodí dětí tak 1/6 tohoto počtu, takže rezerva je dostatečná ;-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Doplňuju Keplera: duplicity RČ se týkaly pouze lidí narozených před r. 1954, kterým bylo dodatečně přiřazeno RČ s 3 číslicemi za lomítkem. Většina byla odhalena při kupónové privatizaci, kdy PVT nasázel všechna RČ poprvé do jedné databáze ...

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2763
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 745
Zlatý led 704
Zlatý Kepler 584
Zlatý JájsemRaibek 547
Zlatý marci1 536
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 513

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.