relux

Jak je to s řidičákem sk. B?

Stačí mi řidičák sk. B k tomu, abych mohl řídit Hondu CBR125 R s výkonem do 11Kw a objemem 125ccm? V zákoně o provozu na komunik. to není, ale všude na internetu to je napsané. Vysvětlí mi to někdo?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nestačí. Viz http://www.abeceda-autoskoly.cz/Sku­piny-RP/

Další odpovědi
hapiky

Skupina B opravňuje řídit motocykly do 125ccm, které jsou vybavené automatickou převodovkou. Povětšinou se jedná o skutry. Ale pozor, je tam jeden háček. Kdo má zkoušku na řidičák staršího data, má potvrzenou A1 jen do 50ccm. Jde o raritu, protože je to podle mě diskriminace.

autacek

Skupina B
od 18 let

Motorová vozidla, která nespadají do žádné ze skupin A1, A2, A a B1, s největší povolenou hmotností nepřevyšující 3,5 tuny a maximálně osmi místy k sezení mimo řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3,5 tuny (schválený pozměňovací návrh připouští rozšíření na 4,25 tuny).
Řidičské oprávnění skupiny B platí i pro vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou a pro vozidla skupiny B1.
Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje držitele, který dosáhl věku 21 let, i k řízení tříkolových vozidel skupiny A.

zdroj: https://www.bez­pecnecesty.cz/cz/bez­pecna-jizda-v-aute/pravidla-silnicniho-provozu/skupiny-a-podskupiny-ridicskych-opravneni

Jak už to tu bývá, zase tu mnozí uživatelé píší nesmysly, pokud máš A1 do 50ccm, nic tě neomezuje využít plné oprávnění z B, navíc s A1 nejsi omezen jen na automatickou převodovku (do 50ccm).

hapiky

autacek: A co tím básník chtěl říci, když neví vo co gou? Mohu snad řídit všechny motocykly o objemu do 125ccm, když mám A1 jen do 50ccm?, tedy kromě B,C.T atd. a o tom byla řeč, nebo to snad vidíš jinak? S A1 (do50ccm) JSEM opravdu omezen!!!
Jak už to tu bývá, zase tu mnozí uživatelé píší nesmysly

hapiky

autacek: Všechny tři odpovědi pro relux byly správné,(i když jsi neodpověděl přímo na otázku)jen ta tvoje byla okořeněna povýšeneckou machrovinou. Honda CBR125 R má 6 manuelních rychlostí, tudíš oprávnění B nestačí.

autacek

S řidičákem skupiny B můžeš řídit všechny motocykly s automatickou převodovkou do 125ccm, co máš napsáno u A1 je pro tento případ zcela irelevantní.

A1 s harmonizačním kódem 150, resp. 79 tě pak opravňuje NAVÍC řídit všechny motocykly do obsahu 50ccm, bez ohledu na jejich nejvyšší konstrukční rychlost, což byl dřív třeba Simson S50 apod.

hapiky

Opakuješ jen to co tu bylo již řečeno, raději by jsi mohl laskavě sdělit, který uživatel napsal tady na tuto otázku nesmysl, i když jsem si jistý že to směřovalo na mě. Je to někdy těžké, ale chlap s ko.lema to svede,

autacek

„Jde o raritu, protože je to podle mě diskriminace.“ Můžeš osvětlit, v čem spatřuješ tu raritu a diskriminaci?

hapiky

Skupina A1 je oprávnění (kromě jiného)k řízení motocyklů do 125ccm. Nikde se nepíše že tomu může být jinak a je tomu jinak. Mám A1(kromě jiného) a mám oprávnění pouze do 50ccm. Vysvětlení na DI je směšné: Mám starou A1, tak proto říkám rarita. Nenašel jsem žádné vysvětlení co znamená stará a nová A1 proto říkám rarita

autacek

Ještě si nenapsal v čem vidíš tu diskriminaci?

Píšeš „Kdo má zkoušku na řidičák staršího data, má potvrzenou A1 jen do 50ccm.“, tak předpokládám, že si zkoušku na silnější motorku nesložil. Že máš toto omezení, je vyznačeno právě tím harmonizačním kó­dem.