Kelt

Jak je to s půjčováním peněz jiným osobám? Kolik % může požadovat věřitel?

Je nějak určeno, kolik procent navíc má vrátit dlužník?
Situace 1. Například Karel si půjčí od Milana 100 000 Kč. Milan peníze nemá, ale půjčí si a musí vrátit 110 000 Kč, takže půjčí Karlovy peníze, ale požaduje po něm minimálně těch 110 000 Kč.
Situace 2. Nebo Milan půjčí Karlovi 50 000 Kč a dohodnou se na tom, že těch dalších 50 000 Kč mu dá za podmínky, že mu Karel vrátí dvojnásobek tj. 200 000 Kč. Respektive jinou částku.
Oba pracují v jedné firmě, takže se znají. Je přístup Milana trestný? Karel si přece mohl vybrat a přistupuje tedy na podmínky Milana. Je to tedy dohoda mezi Karlem a Milanem a podpisem , respektive slibem jsou splněny podmínky, které se zavazuje Karel splnit. Nebo je to jinak? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

Pro posouzení je potřeba znát celou situaci. K trestnému činu by mohlo dojít jen v případě, kdyby někdo zneužil něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti…, jak popisuje §218 Tr. zák. Ze stejných důvodů by mohla být podle §1796 Obč. zák. taková smlouva neplatná. Také by mohla být neplatná, kdyby byla uznaná jako jednání proti dobrým mravům. Jinak si mohou mezi sebou stanovit libovolné podmínky a jakoukoli výši úroků.

Další odpovědi
marci1

Žádná konkrétní právní hranice pro to, co lichva je, či už není, neexistuje. 🙂

Kepler

Není to výslovně a přesně stanoveno, záleží na dohodě a rizikovosti úvěru. Ovšem jisté hranice, kdy se už dá mluvit o lichvě. existují. Viz https://www.e­pravo.cz/top/sou­dni-rozhodnuti/ne­primereny-urok-46542.html

Rokio

O lichvu se jedná, pokud úrok přesahuje 20 % p. a.

Řekla mi to bankovní úřednice banky Sběrbank.

JežíšKristus

Není to přesně stanoveno, mám za to, že dle dřívější úpravy v ABGB se jednalo o nepoměr alespoň o 50 % (tj. prospěch druhého je o polovinu vyšší; v rámci úroků se bude za lichvu však považovat i myslím že nižší číslo – také záleží, zda je to vztah spotřebitelský, či vztah mezi dvěma podnikateli).

Monika 1982

Příspěvek smazán administrátorem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.