Kelt

Jak je to s provozováním a interpretováním cizích skladeb?

Něco jsem slyšel o tom, že existuje ASA, která vybírá autorské poplatky za provozování skladeb. Sám si mohu hrát pro sebe, co chci. Ale je rozdíl, zda někdo pouští skladbu z CD, magnetofonu apod., nebo zda skladbu hraje skupina?
A je rozdíl v tom, zda je autor živý, nebo už ne? Například skladba M. Jacksona, který nežije, a skladby Paul McCartneyho. Nebo stejný případ pro české autory? Nebo dotyčný zaplatí poplatek licenci na určité období a může si hrát, co chce? Děkuji.

Odpovědi
kelley

Žádná ASA, ale OSA – Ochranný Svaz Autorský. Je jedno z čeho skladbu pouštíš. Jak jsi napsal, doma si pouštěj co chceš z čeho chceš. Autorské poplatky se týkají tzv. veřejného provozování, tedy rádio, televize, koncerty atd… Kolik se za co platí viz přímo web www.osa.cz . Licence na určité období (nebo na furt) v zásadě taky existuje. Tzv. „royalty free“ licence, používá se spíš pro podkladovou hudbu pro reklamu nebo do videa na Youtube apod.